Węgry chcą rewizji układu stowarzyszeniowego Ukrainy z UE

Węgry chcą rewizji układu stowarzyszeniowego Ukrainy z Unią Europejską.  Jak mówi minister spraw zagranicznych Węgier, układ został naruszony przez nową ukraińską ustawę o oświacie, która odbiera mieszkającym na Ukrainie Węgrom m.in. nabyte już prawo do nauki w języku ojczystym po 10. roku życia.

Nowa ukraińska ustawa o oświacie przewiduje, że mniejszości narodowe mieszkające na Ukrainie, w tym około 150-tysięczna mniejszość węgierska, mają zagwarantowane prawo do nauczania w językach ojczystych w przedszkolach państwowych i klasach początkowych. Na późniejszym etapie głównym językiem wykładowym ma być jednak język ukraiński.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto, nowa ustawa stwarza dla mieszkających na Ukrainie  Węgrów i innych mniejszości gorszą sytuację w sferze oświaty niż ta, jaka panowała w czasach Związku Radzieckiego. Uniemożliwia działalność węgierskich szkół na Ukrainie, odbiera nabyte już prawo do nauki w języku ojczystym po 10. roku życia, a także łamie zobowiązania międzynarodowe Ukrainy. Węgierski rząd nie godzi się na to i chce się temu sprzeciwić.

W przyszły poniedziałek na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu Węgry mają zainicjować rewizję układu o stowarzyszeniu Ukraina-Unia Europejska. Przeciwko ukraińskiej ustawie oświatowej zaprotestowały także Rumunia, Bułgaria i Rosja.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że „będzie uważnie obserwować proces wdrożenia ustawy w życie i podejmie wszelkie niezbędne działania, by zapewnić Polakom na Ukrainie dostęp do nauki w języku polskim”.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl