fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Premier Włoch z wizytą w Kijowie

Na Ukrainie dalej giną ludzie. Rosja ostrzelała Chersoń i prowadzi zbrodnicze działania na wschodzie. Do Kijowa przybyła we wtorek premier Włoch, Giorgia Meloni.

Mała wioska oddalona zaledwie kilka kilometrów od linii frontu. Ośmioletnia Wiktoria doczekała się wreszcie ewakuacji. Policjantka ostrożnie założyła jej kamizelkę ochronną i hełm. Na zewnątrz jest bardzo niebezpiecznie.

– Coraz więcej budynków mieszkalnych jest niszczonych, ludzie cierpią. Dzieci nie powinny tu być – powiedziała policjantka.

Ludzie są przerażeni. Cierpią, ale nie tracą nadziei. Myślą o dzieciach i o ich przyszłości. Czekają na jutro, bez wojny, bez przemocy.

– Czekamy na pomoc, na pokój, żeby dzieci żyły i były zdrowe – podkreśliła mieszkanka Ukrainy.

Pan Wiktor, chirurg pracujący w pobliżu frontu, niemal codziennie zagląda śmierci w oczy. Pracuje w szpitalu polowym. Doskonale wie, co dzieje się tutaj z ludźmi. Po ranach rozpoznaje wyniszczające ostrzały przy użyciu artylerii i ataki piechoty.

– Trafiają do nas ranni, leczymy ich, stabilizujemy i przywracamy funkcje życiowe oraz kierujemy do kolejnego etapu. Są ewakuowani do szpitali – zaznaczył chirurg.

Tutaj nie mogą zostać. Im bliżej frontu, tym bardziej niebezpiecznie. Dziś przekonał się o tym Chersoń. Ostrzelany z wyrzutni rakietowych Grad. Pociski trafiły m.in. w przystanek komunikacji publicznej, bloki mieszkalne i sklep. Kolejne rosyjskie zbrodnie pociągają za sobą kolejne ofiary. Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował zdjęcia.

„Świat nie może zapomnieć ani na minutę, że rosyjskie okrucieństwo i agresja nie mają granic” – podkreślił prezydent Ukrainy.

Po tym, jak w poniedziałek na Ukrainie pojawił się Joe Biden, na Ukrainie odżyła nadzieja, że nie zostanie sama; że wojna niebawem się skończy. Tę nadzieję podtrzymuje w swoich obywatelach prezydent Wołodymyr Zełenski.

– Rozmawialiśmy z prezydentem Joe Bidenem o tym, jak w tym roku zakończyć zwycięstwem wojnę rozpoczętą przez Rosję – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Do Kijowa dotarła pociągiem premier Włoch. We wtorek Giorgia Meloni przebywała w Polsce. Spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Telefonicznie kontaktowała się z amerykańskim przywódcą, Joe Bidenem.

TV Trwam News

drukuj