Szczyt Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji planowany na środę

W najbliższą środę planowane jest kolejne spotkanie na szczycie przywódców Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji w Mińsku – poinformował w niedzielę rzecznik niemieckiego rządu. Spotkanie w tzw. formacie normandzkim potwierdził prezydent Rosji Władimir Putin. 

Czterej przywódcy – Angela Merkel, Francois Hollande, Petro Poroszenko i Władimir Putin – przeprowadzili przed południem w niedzielę „obszerną telekonferencję” – poinformował rzecznik Steffen Seibert. Uczestnicy rozmowy pracują nad pakietem posunięć w ramach zabiegów o kompleksowe rozwiązanie konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Prace mają być kontynuowane w poniedziałek w Berlinie. Celem tych działań jest zorganizowanie w przyszłą środę w Mińsku spotkania na szczycie w formule normandzkiej. Grupa kontaktowa składająca się z przedstawicieli OBWE, Rosji i Ukrainy oraz separatystów zbierze się do środy w Mińsku.

Prezydent Putin potwierdził, że w toku niedzielnej telekonferencji porozumiał się z przywódcami Francji, Niemiec i Ukrainy, iż spotkają się w środę w Mińsku, by przedyskutować plan uregulowania konfliktu w Donbasie.

Wszelako Putin uzależnił to od uzgodnienia kilku aspektów, które – jak to ujął – ostatnio były intensywnie omawiane.

Chciałbym poinformować, że właśnie zakończyłem rozmowę z kolegami z Kijowa, Berlina i Paryża w tzw. formacie normandzkim. Ustaliliśmy, że postaramy się zorganizować spotkanie w tym samym formacie z udziałem szefów państw i rządów w Mińsku. Będziemy orientować się na środę, jeśli do tego czasu uda się uzgodnić kilka aspektów, które ostatnio były przez nas intensywnie omawiane – oznajmił prezydent Rosji.

Putin uczynił to w Soczi po spotkaniu z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. „Prosiłbym was o pomoc w przeprowadzeniu tego spotkania. Tak jak robiliście to dotychczas, uprzejmie umożliwiając odbycie w Mińsku spotkań na szczeblu eksperckim” – powiedział prezydent Rosji, zwracając się do Łukaszenki. Ten ze swej strony zadeklarował, że Mińsk zorganizuje spotkanie „w imię osiągnięcia spokoju we wspólnym domu”.

Tymczasem przebywający na kończącej się w niedzielę 51. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział, że oczekuje, iż przywódcy Rosji, Niemiec, Ukrainy i Francji podejmą podczas spotkania w Mińsku „ważne decyzje” – pisze agencja Reutera.

PAP

 

drukuj