W Kijowie sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Ukrainy, Polski i Litwy

W Kijowie rozpoczęła się w poniedziałek siódma sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Najwyższej Ukrainy, Sejmu Litwy oraz Sejmu i Senatu RP, który reprezentuje marszałek Stanisław Karczewski.

Gospodarzem dwudniowego spotkania jest przewodniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij. Z Wilna przybyła przewodnicząca litewskiego Sejmu Loreta Graużiniene.

Parlamentarzyści z trzech krajów dyskutują o współpracy międzyparlamentarnej dotyczącej polityki regionalnej oraz bezpieczeństwa w kontekście sytuacji na Ukrainie, gdzie trwa konflikt zbrojny z prorosyjskimi separatystami.

Drugiego dnia sesji, we wtorek, obrady będą poświęcone rozwojowi współpracy między Ukrainą i Unią Europejską. Oprócz tego odbędą się posiedzenia komisji ds. współpracy kulturalno-humanitarnej i komisji ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy.

Posłowie z Polski, Ukrainy i Litwy omówią ponadto kwestie współpracy euroatlantyckiej przed szczytem NATO w Warszawie, a także przeprowadzą posiedzenie komisji ds. rozwoju współpracy gospodarczej, regionalnej i transgranicznej.

PAP/RIRM

drukuj