Ukraina: Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwołał w Kijowie pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w związku z próbami zajmowania budynków rządowych na wschodzie kraju przez prorosyjskich separatystów.

Rzecznik Turczynowa poinformował, że posiedzenie Rady poświęcone sytuacji na wschodzie Ukrainy rozpocznie się o godz. 21 czasu miejscowego (20 czasu polskiego). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy zaprzeczyło w sobotę wieczorem, jakoby separatyści prorosyjscy zajęli szereg komisariatów milicji na wschodzie kraju.

Resort przyznał, że były próby okupowania tych budynków, ale podkreślił, że zostały one odparte. Wcześniej tego dnia informowano o zajęciu przez separatystów posterunków milicji w miastach Krasnyj Łyman, Krasnoarmijsk i Kramatorsk oraz Słowiańsk.

Media podawały też, że działacze prorosyjscy opanowali siedzibę obwodowej milicji w największym mieście regionu wschodniego, Doniecku. Lokalne MSW oświadczyło, że jego doniecka siedziba nie została przejęta. Ze Słowiańska, ok. 90 km na południe od Doniecka, informowano, że prorosyjscy bojownicy zajęli komendę milicji i lokalną siedzibę państwowej służby bezpieczeństwa.

W komendzie milicji znaleźli broń, którą rozdali demonstrantom. Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca wezwał w sobotę Moskwę do powstrzymania „prowokacyjnych akcji” jej agentów na wschodzie Ukrainy.

PAP

drukuj