fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: Przekazując Ukrainie czołgi, nie kierowaliśmy się obietnicą rekompensaty

Przekazując Ukrainie czołgi, Polska nie kierowała się obietnicą rekompensaty, lecz tym, by Ukraina miała czym zatrzymać rosyjską nawałę – podkreślał prezydent Andrzej Duda. Dodał, że były to czołgi radzieckiej konstrukcji, bo o takie Ukraina zabiegała.

„Kiedy decydowaliśmy, że damy Ukrainie czołgi, kierowaliśmy się interesem Polski, żeby Ukraina miała czym zatrzymać nawałę rosyjską. Nie zastanawialiśmy się, czy ktoś da nam czołgi, czy nie. Myśleliśmy tylko o tym, że Ukraińcy będą zatrzymywali Rosjan tymi czołgami” – powiedział Prezydent RP.

Zaznaczył, że Polska przekazała „Ukrainie takie czołgi, na jakie Ukraina zgłaszała zapotrzebowanie; których mogłaby szybko użyć” – konstrukcję z czasów ZSRR.

„Oczywiście chcielibyśmy dostać jakiś ekwiwalent. To byłby element wzmocnienia naszego bezpieczeństwa. Była taka deklaracja ze strony niemieckiej, ale na razie nie została ona dotrzymana” – mówił prezydent Andrzej Duda, pytany o rekompensatę.

Polska przekazuje Ukrainie uzbrojenie i sprzęt dla wojska, w tym przenośne zestawy przeciwlotnicze, drony, amunicję, także do samolotów, moździerze i samobieżne haubice „Goździk”.

Pod koniec kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że Polska przekazała czołgi Ukrainie. Szef rządu nie podał ich liczby, uzasadniając to względami bezpieczeństwa (według Polskiego Radia było to ponad 200 czołgów T-72 i kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty).

W ubiegłym tygodniu niemiecki tygodnik „Der Spiegel” poinformował, że rozmowy o rekompensacie ze strony Niemiec w postaci czołgów „Leopard” dla Polski utknęły, ponieważ strona polska domagała się wozów w najnowszej wersji, których Bundeswehra nie posiada.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl