fot. PAP/Lech Muszyński

Od września w życie wejdą zapisy zawarte w nowelizacji ustawy oświatowej

Ponad pół miliarda zł trafi dodatkowo na wsparcie tzw. edukacji włączającej. Celem jest zapewnienie wszystkim uczniom wysokiej jakości kształcenia.

Pandemia COVID-19 i nauka zdalna bardzo mocno odbiły się na kondycji uczniów.

– Trzeba było sięgnąć po rozwiązania, które wyjdą naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, rodziców i nauczycieli – mówił dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Takie rozwiązania znalazły się w noweli ustawy oświatowej. Dokument został już podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudy. Dzięki niemu od 1 września br. do polskich szkół trafi 520 mln zł na dodatkowe etaty dla psychologów, pedagogów, logopedów i neurologopedów.

– Opieka psychologiczna, praca psychologów i specjalistów w polskich szkołach jest niezwykle potrzebna po to, żeby zaradzić problemom, które powstały zwłaszcza w okresie covidowym – poinformował szef resortu edukacji.

Liczba specjalistów w polskich szkołach zwiększy się z 21 tys. do 38 tys. osób. O tym, że są potrzebni, świadczą dane, które wskazują, że 70 proc. dzieci ze specjalistycznymi potrzebami objętych jest kształceniem specjalnym w szkołach ogólnodostępnych. Co więcej, 1/3 dzieci w szkołach doświadcza różnego rodzaju problemów psychologicznych i pedagogicznych, zaś 4 proc. populacji – to dzieci, które są zagrożone niepełnosprawnością bądź są niepełnosprawne.

– Polska szkoła musi odpowiedzieć i odpowiada na te wyzwania –  poinformowała Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.

W szkołach zostanie wprowadzone stanowisko pedagoga specjalnego. Chodzi o to – jak wyjaśniła wiceminister edukacji i nauki – aby trafniej oceniać problemy i podnieść edukację dla wszystkich dzieci, które uczęszczają do szkół oraz zniwelować różnice rozwojowe dzieci.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl