fot. pixabay.com

Federacja Rosyjska próbuje doprowadzić do globalnego kryzysu żywnościowego

Manipulacje cenami surowców energetycznych oraz wojna okazały się nieskuteczne w rękach Władimira Putina. Rosja próbuje doprowadzić do światowego kryzysu żywnościowego, który może wpędzić świat w ogromne problemy.

Ukraina nie bez powodu nazywana jest spichlerzem świata. Nasz wschodni sąsiad produkuje żywność, którą można wyżywić nawet 400 milionów ludzi. Rosja chce to wykorzystać, blokując porty, którymi ukraińskie płody rolne są eksportowane na cały świat. Ukraińscy rolnicy cały czas pracują, nie patrząc na zagrożenie, a spichlerze i silosy są pełne ubiegłoroczny płodów rolnych.

– Teraz, jeśli problem nie zostanie rozwiązany, ukraińscy rolnicy nie będą w stanie zasadzić kolejnych roślin, więc cały cykl rolny na Ukrainie zostanie przerwany. To będzie oznaczać wieloletni kryzys żywnościowy – wskazał Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Rosja rozkrada część ukraińskich płodów rolnych oraz ogranicza eksport swojej żywności, aby zmusić społeczność międzynarodową do ustępstw.

– Rosja ogranicza własny eksport żywności, traktując to jako formę szantażu. Federacja Rosyjska wstrzymuje dostawy, aby podnieść ceny na świecie. Chce handlować pszenicą w zamian za wsparcie polityczne – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Głód może dotknąć nawet półtora miliarda ludzi. Setkom milionów będzie zagrażać śmierć głodowa. Światowy Program Żywnościowy, który jest realizowany przez ONZ, dostarcza żywność do ponad 120 milionów ludzi. Połowę ziarna, które kupuje, pozyskuje z Ukrainy.

– To krytyczny moment, absolutnie krytyczny – zaznaczył David Beasley, szef Światowego Programu Żywnościowego.

Ceny żywności na światowych rynkach rosną bardzo szybko. Wpływa to na regiony, które już teraz zmagają się z głodem. Wśród nich jest Somalia, która w ostatnich latach była nawiedzana przez susze.

– To jest najgorsza susza, jaką widziałam od wielu lat. Jesteśmy pasterzami i straciliśmy zwierzęta gospodarskie po czterech latach suszy – oznajmiła Somalijka.

Unia Europejska chce pomóc w transporcie żywności z Ukrainy. Gotowa jest do tego również Polska, mamy jednak pewne ograniczenia.

– Potrzebne jest przewiezienie 4-5 mln ton zboża miesięcznie, natomiast my możemy przewieźć 1-2 mln ton. To są problemy logistyczne. Kolej jest niekompatybilna, tam są szerokie tory, a u nas wąskie – podsumował Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Choć Polsce nie grozi głód, to jednak światowy kryzys wpłynie na ceny żywności w polskich sklepach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl