fot. pixabay.com

Mołdawia: prokuratura wystąpiła o 30 dni aresztu dla byłego prezydenta I. Dodona

Prokuratorzy z wydziału antykorupcyjnego prokuratury generalnej Mołdawii wystąpili w środę do sądu w Kiszyniowie o 30 dni aresztu dla byłego prezydenta kraju, Igora Dodona.

Stojący na czele państwa w latach 2016-2020 prorosyjski polityk został we wtorek objęty 72-godzinnym aresztem domowym w związku z postawionymi mu zarzutami korupcji i zdrady stanu.

Jak poinformowała rzecznik prasowa Prokuratury Generalnej Mołdawii, Mariana Cherpec, niebawem sąd wyznaczy datę rozpoczęcia postępowania wyjaśniającego wobec byłego prezydent. Zostanie nim objęty również szwagier Igora Dodona, dla którego prokuratura również domaga się 30 dni aresztu.

Przeszukania, które mołdawskie służby przeprowadziły we wtorek w domu Igora Dodona i członków jego rodziny, mają związek z ujawnieniem nagrania wideo z 2019 roku, na którym widać jak ówczesny prezydent odbiera od mołdawskiego oligarchy Vlada Plahotniuca torbę z pieniędzmi. Środki te, jak uważają śledczy, miały zostać przekazane na pensje dla członków kierowanej przez Igora Dodona Partii Socjalistów Republiki Mołdawii.

W środę wiceszef MSZ Rosji, Andriej Rudenko, stwierdził, że kwestia oskarżeń wobec Igora Dodona jest wewnętrzną sprawą Mołdawii, ale Kreml jest gotowy udzielić politykowi wsparcia w procesie sądowym.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl