KE proponuje zniesienie wiz dla Mołdawian

Komisja Europejska zaproponowała w środę zniesienie wiz dla obywateli Mołdawii, którzy mają paszporty biometryczne. Zdaniem Komisji Mołdawia spełniła kryteria wprowadzenia ruchu bezwizowego między tym krajem a strefą Schengen.

Możliwość podróżowania do UE bez wiz ułatwi kontakty między ludźmi i wzmocni więzi gospodarcze, społeczne i kulturalne między UE a Mołdawią  – oświadczyła unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

Komisarz UE ds. rozszerzenia Stefan Fuele przypomniał zaś, że Komisja wyszła z propozycją zniesienia wiz dla Mołdawian na dwa dni przed planowanym parafowaniem umowy stowarzyszeniowej między UE a Mołdawią na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

To ważne kroki na drodze Mołdawii do bliższego politycznego stowarzyszenia oraz integracji gospodarczej z Unią Europejską, które przyniosą namacalne korzyści obywatelom Mołdawii – oświadczył Fuele. 

Komisja chce, by państwa UE i Parlament Europejski podjęły decyzję w sprawie bezwizowego ruchu z Mołdawią przed końcem obecnej kadencji europarlamentu, czyli do końca maja 2014 r.

W opublikowanym w połowie listopada raporcie o postępach Mołdawii we wdrażaniu planu działania w sprawie liberalizacji wizowej KE oceniła, że po ponad trzech latach prac Kiszyniów spełnił wszystkie wymagane kryteria. Przeprowadził reformę ministerstwa spraw wewnętrznych, a także poprawił współpracę sądową z UE w sprawach kryminalnych oraz międzynarodową współpracę policyjną. Ponadto lepiej współpracuje z Ukrainą, jeśli chodzi o zarządzanie granicami.

Ukraina i Gruzja, które również wdrażają plany działań w sprawie liberalizacji wizowej, nie spełniły jeszcze wszystkich kryteriów pozwalających na zniesienie wiz.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl