UE rekomenduje elektroniczne rejestry szczepień obywateli

Rada Unii Europejskiej rekomenduje państwom członkowskim elektroniczne rejestry szczepień wszystkich obywateli. O sprawie napisał „Nasz Dziennik”.

Według rekomendacji unijnych rejestr zostanie objęty transgraniczną wymianą informacji między podmiotami świadczącymi usługi zdrowotne. Polskie Ministerstwo Zdrowia pozytywnie odbiera rozwiązanie globalnego planu szczepień.

Według resortu jednolity sposób grodzenia i przetwarzania danych dotyczący szczepień w krajach UE zapewni porównywalność danych statystycznych.

Z kolei Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP wskazuje, że elektroniczne rejestry są krokiem do wprowadzenia obowiązku szczepień także dla dorosłych.

Poseł Paweł Skutecki, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci I Dorosłych, z rezerwą podchodzi do propozycji Rady UE.

– Państwo powinno wiedzieć o obywatelach tylko tyle, ile jest konieczne. Natomiast zbieranie tak wrażliwych danych, ich przetwarzanie i wykorzystywanie, bo państwo nie zbiera tych danych po to, żeby je zbierać, tylko zrobić coś z nimi, idzie zdecydowanie za daleko. W państwach UE, które przyjęły miliony uchodźców, może mieć sens, ale nie w Polsce. To będzie narzędzie do pilnowania obywateli, zmuszania do jakichś rzeczy. Dzisiaj nawet nie jesteśmy przekonani, czy w Polsce szczepienia są obowiązkowe. Na pewno nie są przymusowe, ale czy obowiązkowe? – podkreśla Paweł Skutecki.

W odpowiedzi na pytanie „Naszego Dziennika” resort zdrowia m.in. zaznaczył, że rekomendacje Rady UE nie są prawnie wiążące dla państwa członkowskiego UE. Oznacza to, że Polska może, ale nie musi przyjąć rekomendacji.

RIRM

drukuj