Premier Szydło przybyła do Brukseli

Premier Beata Szydło dziś wieczorem przybyła do Brukseli, gdzie w czwartek i piątek weźmie udział w unijnym szczycie. Podczas spotkania m.in. ma zapaść decyzja o tym, kto obejmie urząd szefa Rady Europejskiej. Polski rząd popiera kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego, o reelekcję ubiega się Donald Tusk.

W czwartek, jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, premier Szydło będzie rozmawiała z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Szwecji Stefanem Loefvenem. Odbędzie również zwyczajowo konsultacje z liderami państw Grupy Wyszehradzkiej. Później, na marginesie szczytu, premier Szydło ma też spotkać się z premierem Włoch Paolo Gentilonim. Na marginesie szczytu planowane są również spotkania z premierami Chorwacji Andrejem Plenkoviciem oraz Słowenii Miro Cerarem.

Według rzecznika rządu Rafała Bochenka tematem czwartkowych rozmów premier Szydło będą sprawy poruszane na szczycie w Brukseli oraz przygotowanie do kolejnego, jubileuszowego szczytu w Rzymie, na którym unijni przywódcy mają przyjąć deklarację dotyczącą przyszłości integracji europejskiej.

O tym, kto obejmie urząd przewodniczącego Rady Europejskiej, szefowie państw i rządów mają decydować pierwszego dnia szczytu w Brukseli. Będzie to pierwszy punkt obrad, który rozpocznie się o godz. 16. O ponowny wybór ubiega się obecny szef RE Donald Tusk. Jego kadencja upływa z końcem maja.

PAP/RIRM

drukuj