Grecja: protest rolników. W Atenach doszło do starć z policją

Greccy rolnicy protestują przeciwko reformie podatkowej i emerytalnej, którą wprowadził rząd. Podczas demonstracji w centrum Aten doszło dziś do starcia protestujących z policją.

W trakcie interwencji siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego, po tym jak strajkujący próbowali wejść do budynku ministerstwa rolnictwa.

Rolnicy już od dłuższego czas sprzeciwiają się podniesieniu podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Przepisy w tej sprawie wprowadzono w 2016 r..

Ekonomista Mariusz Kękuś zaznacza, że działania, które planują władze Grecji, nie rozwiążą problemu zadłużenia kraju.

Rolnicy protestują tak naprawdę przeciwko nowym obostrzeniom, które rząd gracki planuje na ten rok. Na 2017 r. w budżecie planowane jest, że rząd grecki zaoszczędzi na podnoszeniu podatków czy też obniżaniu świadczeń emerytalnych i rentowych ok. 3 mld euro. Jest to dość pokaźna kwota. W moim przekonaniu, polityka zaciskania pasa donikąd nie prowadzi. Jak przegląda się wskaźniki makroekonomiczne, to greckie PKB w relacji do długu publicznego znacznie się skurczyło – wskazuje Mariusz Kękuś.

Oszczędności i reform od greckich władz domagają się jego wierzyciele, m.in. Europejski Bank Centralny. Spełnienie narzucanych wymagań jest warunkiem otrzymania kolejnego pakietu pomocy finansowej.

Obecny stan zadłużenia nie pozwala Grecji na zaciągnięcie nowych kredytów bankowych.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl