Gdańsk: Uroczystości upamiętniające 38. rocznicę sierpnia ‘80

W Gdańsku trwają organizowane przez „Solidarność” uroczystości upamiętniające 38. rocznicę sierpnia’80. Obchody rozpoczęło o godz. 13.00 uroczyste posiedzenie gdańskiej „S” w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie robotnicy podpisali kończące strajk porozumienie z przedstawicielami komunistycznej władzy.

Centralny punkt uroczystości to Msza św., w bazylice św. Brygidy. Eucharystii przewodniczył będzie ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

W obchodach biorą udział najwyżsi przedstawiciele państwa, m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Stocznia Gdańska to wielki najwspanialszy symbol walki o polską wolność i solidarność – powiedział premier.

„Dzisiaj możemy obwieścić Urbi et Orbi, światu i temu miastu, że Stocznia Gdańska wchodzi w kolejny etap swojego życia, że Stocznia Gdańska kolebka >>Solidarności<<, która była niechcianym dzieckiem III Rzeczpospolitej, dzisiaj ma szanse na kolejny etap swojego rozwoju, wbrew temu, tej zemście Rakowskiego i komunistów którzy pod koniec lat osiemdziesiątych zamknęli Stocznię Gdańską jako ten wielki najwspanialszy symbol walki o polską wolność i polską solidarność, bo polskość to jest właśnie solidarność, tak jak orzeł biały, tak jak Mazurek Dąbrowskiego, tak jak Stocznia Gdańska” – podkreślił premier Morawiecki.

List do uczestników uroczystości wystosował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

„Przejęcie przez Skarb Państwa Stoczni Gdańsk i GSG Towers to element wielkiego planu, jakim jest odbudowa przemysłu stoczniowego i całej gospodarki morskiej” – wskazał J. Kaczyński.

Z kolei przewodniczący Solidarności Piotr Duda w swoim wystąpieniu przypomniał m.in. historię stoczni Gdańskiej. Wyraził też zadowolenie z faktu, że jest już własnością kapitału polskiego

– Te miejsca opozycji 80. i 88. roku, w okresie transformacji, przeżywały trudne chwile, a niektórych zakładów już dzisiaj nie ma. Czy to przypadek? Zadajemy sobie to pytanie, czy to była wymierzona kara za niepokorność robotników w 80. i 88. roku. Tego przykładem jest Stocznia Gdańska. Bo to przecież nie kto inny jak minister SLD Wiesław Kaczmarek postawił w upadłość Stocznię Gdańską w 1996 roku. Dlatego cieszę się, że możemy być dzisiaj w tym miejscu i świętować urodziny powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, ale także świętować na powrót przejęcie przez Polskę Stoczni Gdańskiej – mówił Piotr Duda.

Dzisiejsze uroczystości są podzielone na kilka części. O szczegółach mówi Marek Lewandowski, rzecznik  „Solidarności”.

– O 13.00 w Sali BHP będzie uroczyste posiedzenie zarządu regionu gdańskiego i wręczenie m.in. stypendiów dla zdolnej młodzieży – co roku takie stypendia są wręczane. O godz. 15.00 w udziałem pana prezydenta i pana premiera odbędą się uroczystości przy bramie nr 2, złożenie kwiatów. Później uczestnicy przejdą do bazyliki św. Brygidy, gdzie o 16.00 odbędzie się Msza św., a wieczorem o 20.00 przy Sali BHP – tam, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe – odbędzie się koncert „Koniec lata z Solidarnością” – informuje Marek Lewandowski.

Odrębne obchody 38. rocznicy sierpnia’80 organizuje też część sygnatariuszy porozumień sierpniowych i twórców strajku w sierpniu 1980 r., m.in. Lech Wałęsa. Wśród inicjatorów tego świętowania jest także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl