Będą protesty nauczycieli; są spory zbiorowe z pracodawcami

Szkolne komisje zakładowe wchodzą w spory zbiorowe z pracodawcami – poinformowała wiceprzewodnicząca oświatowej „Solidarności” Teresa Misiuk. Natomiast na 28 kwietnia oświatowa „S” zaplanowała ogólnopolską manifestację w Warszawie przed KPRM i przed Sejmem.

Spór zbiorowy dotyczy warunków pracy i płacy. Oświatowa Solidarność od dłuższego czasu domaga się 9-procentowej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą tez podwyżki dla pracowników obsługi szkół i przedszkoli, których wynagrodzenia są bardzo niskie.

Teresa Misiuk, wiceprzewodnicząca oświatowej „Solidarności” wymienia dwa najważniejsze postulaty.

– Szczególnie pracownicy obsługi otrzymują minimalną płacę. Stąd kolejny postulat: wzrostu wynagrodzeń, właśnie dla nich. Przy czym nie ma tutaj wielkości sformułowanej na poziomie całej Polski, dlatego, że w różnych organach prowadzących, jakim są samorządy, są różne uwarunkowania, tak że formułowany tam postulat pewnie będzie oscylował ok. 20 proc. Drugi bardzo ważny postulat – który jest już formułowany na poziomie organizacji zakładowych i międzyzakładowych – to poprawa warunków pracy – mówi Teresa Misiuk.

Oświatowa Solidarność to nie jedyna grupa nauczycieli, która będzie protestować.  W Warszawie odbędzie się w sobotę ogólnopolska manifestacja organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego; ma w niej uczestniczyć blisko 20 tys. osób.

ZNP również  domaga się podwyżek dla nauczycieli a także zaniechania przekazywania prowadzenia szkół przez samorządy innym podmiotom.

RIRM

drukuj