fot. flickr.com

Syria: Asad oskarża Turcję o udzielanie decydującej pomocy islamistom

Prezydent Syrii Baszar el-Asad oskarżył Turcję o udzielanie ugrupowaniom islamistycznym decydującej pomocy, dzięki której zajęły Idlib i inne miasta północno-zachodniej Syrii.

„W przypadku Idlibu decydującym czynnikiem było wielkie poparcie logistyczne i wojskowe z Turcji i, rzecz oczywista, pomoc ekonomiczna napływająca przez Arabię Saudyjską i Katar” – powiedział Asad w wywiadzie opublikowanym w piątek na łamach szwedzkiego dziennika „Expressen”.

Jednak, według Asada, te sukcesy dżihadystów nie stanowią o porażce sił syryjskich. Przyznał wszakże, że cztery lata wojny domowej osłabiły armię syryjską.

Prezydent Syrii poparł jednocześnie w wywiadzie ideę przedstawioną przez specjalnego wysłannika ONZ do Syrii, Szweda Staffana de Misturę, aby do udziału w rozwiązywaniu konfliktu syryjskiego zaprosić inne kraje mające interesy w tej strefie Bliskiego Wschodu.

„Traktowanie konfliktu syryjskiego wyłącznie jako konfliktu między Syryjczykami nie jest realistycznym ani obiektywnym podejściem do sprawy. Sam problem nie jest zbyt skomplikowany, ale skomplikowała go interwencja z zewnątrz” – mówił w wywiadzie prezydent Syrii.

Asad stanowczo odrzuca wszelkie oskarżenia o łamanie praw człowieka przez armię syryjską i przerzuca całą odpowiedzialność za łamanie praw człowieka w Syrii na islamskich terrorystów.

Według niego najbardziej niebezpieczni przywódcy Państwa Islamskiego pochodzą z krajów skandynawskich.

Asad wyraził w wywiadzie uznanie dla stanowiska Szwecji, która ostatnio zerwała porozumienie o współpracy wojskowej z Arabią Saudyjską, a jednocześnie krytykował niektóre inne kraje jako „sojuszników Rijadu”.

„Przywykliśmy do tego, że europejscy przywódcy komplementują Arabię Saudyjską, średniowieczne państwo o podwójnej moralności” – zakończył wywiad Baszar el-Asad.

PAP/RIRM

drukuj