fot. flickr.com

Kazachstan: trwają rozmowy pokojowe ws. konfliktu w Syrii

W stolicy Kazachstanu Astanie trwają – rozpoczęte w poniedziałek po południu czasu lokalnego – rozmowy pokojowe ws. konfliktu w Syrii. Delegacje rządu Syrii i syryjskich rebeliantów spotkały się na sesji otwierającej rokowania. Pierwsza sesja negocjacji odbyła się przy udziale pośredników.

Rozmowy toczą się pod auspicjami Rosji, Turcji i Iranu. Najważniejsze punkty spotkania to utrwalenie zawieszenia broni oraz wypracowanie planu pokojowego. Postęp w negocjacjach politycznych ma doprowadzić do konsultacji pokojowych w Genewie 8 lutego.

Politolog dr Łukasz Fyderek ocenia, że pełen pokój w Syrii jest możliwy, ale w odległej perspektywie.

– Rząd syryjski nie chce rozmawiać na ten temat, jak ma wyglądać porządek powojenny w Syrii, ponieważ uznaje, że idealny porządek w Syrii jest taki, jaki jest aktualnie. Kilka dni temu Baszar al-Assad na przecieki z mediów mówiące o tym, jaka ma być forma rządu tymczasowego, wyraził taką opinię, że Konstytucja syryjska nie przewiduje formuły rządu tymczasowego i jakby zamknął tym dyskusję. Z drugiej strony przedstawiciel rebeliantów też prezentuje takie twarde stanowisko mówiąc np., że z punktu widzenia rebeliantów pokój i zawieszenie broni to jest, oczywiście, preferowane, ale nie jedyne rozwiązanie – wskazuje politolog.

Wstępne porozumienie w sprawie zawieszenie broni między siłami reżimu Baszara al-Asada a zbrojną opozycję zostało zawarte 29 grudnia 2016 roku. Rozejm pozwolił na przygotowanie rozmów w stolicy Kazachstanu.

PAP/RIRM

drukuj