fot. twitter.com/MIB_GOV_PL

Min. A. Adamczyk: Kazachstan partnerem strategicznym Polski w Azji Centralnej, w zakresie korytarzy transportowych

Kazachstan jest dla Polski partnerem strategicznym w Azji Centralnej, w zakresie rozwoju korytarzy transportowych, zarówno transkaspijskich, jak i transsyberyjskich – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk po środowym spotkaniu z ambasadorem Republiki Kazachstanu Margułanem Baimukhanem.

Tematem spotkania była współpraca w dziedzinie kolejnictwa i transportu lotniczego oraz inwestycje infrastrukturalne.

„Położenie geograficzne oraz potencjał naszych krajów w sposób naturalny wskazują na możliwości współdziałania” – przypomniał minister.

Jak dodał resort, „Polska przywiązuje dużą wagę do rozwoju Międzynarodowej Transkaspijskiej Trasy Transportowej (korytarz TMTM), która daje szansę na zwiększenie kolejowych przewozów towarowych w ramach wymiany handlowej między Unią Europejską a Chinami oraz krajami Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu”.

„Rząd wspiera działania podejmowane przez polskie spółki kolejowe, zmierzające do wypracowania wspólnie z innymi podmiotami zaangażowanymi w stworzenie najlepszych warunków przewozowych i uruchomienie regularnych połączeń” – podano.

„Zwiększenie efektywności infrastruktury transportowo-logistycznej i tranzytu towarów, nowe cyfrowe rozwiązania dla transportu, uproszczenia celne, inteligentne systemy transportowe i zwiększenie wymiany handlowej są w naszym wspólnym interesie” – powiedział po spotkaniu minister Andrzej Adamczyk.

Jak podano, „delegacje Polski i Kazachstanu rozmawiały także o współpracy w sektorze lotniczym, m.in. w zakresie rozwoju technologii dronowych oraz bezpośrednich połączeń lotniczych między krajami, które aktualnie są wykonywane z częstotliwością trzech rejsów w tygodniu”.

PAP/RIRM

drukuj