Min. Adamczyk: Przejęcie opłat drogowych przez GITD pozwoli zoptymalizować koszty

Przejęcie poboru opłat za przejazd po drogach krajowych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego pozwoli na optymalizację kosztów – stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Na początku roku weszły w życie przepisy, na mocy których ITD stanie się od listopada nowym nadzorcą systemu. Obecnie zadanie to realizuje firma Kapsch.

Nowe przepisy mają zapewnić odpowiednią ochronę danych osobowych gromadzonych w ramach systemu i wyższą standaryzację rozwiązań.

Minister Andrzej Adamczyk powiedział, że przejęcie systemu pomoże m.in. w realizacji zadań, które prowadzi minister finansów.

– W realizacji zadań mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego, mających na celu likwidację karuzeli, mających na celu wszystkie inne działania związane z uszczelnianiem systemu podatkowego w Polsce. Także inne funkcjonalności będzie można wprowadzać na wprost, bez żmudnych negocjacji z operatorem systemu – mówił minister Adamczyk.

Dziś koszty funkcjonowania systemu poboru opłat stanowią około 40 proc. Wpływy dotychczasowe wyniosły ponad 8,5 mld zł, a koszty to 3,3 mld zł.

Opłata jest pobierana na wybranych odcinkach dróg i zasila Krajowy Fundusz Drogowy. Środki są przeznaczane m.in. na budowę nowych i przebudowę istniejących dróg.

RIRM

drukuj