fot. PAP/Maciej Kulczyński

Min. Adamczyk: jeszcze w tym roku umowy na budowę odcinków S19 w Lubelskiem

Jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umów na realizację kilku odcinków drogi ekspresowej nr 19 w Lubelskiem – zapowiedział w niedzielę w Kraśniku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Będzie to fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia.

Andrzej Adamczyk podczas obchodów 640-lecia Kraśnika zapowiedział inwestycje drogowe na przebiegającej przez to miasto drodze nr 19, które mogą przyczynić się do rozwoju Kraśnika i regionu.

Mam nadzieję, że we wrześniu, październiku najpóźniej, podpiszemy tutaj (w Kraśniku) umowę na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 od Kraśnika do Janowa Lubelskiego, obwodnicy Janowa Lubelskiego i dalej do Lasów Janowskich (węzeł na granicy woj. lubelskiego i podkarpackiego – PAP)” – powiedział minister Adamczyk.

Już niebawem – a chciałbym, żeby to się stało w grudniu tego roku – podpiszemy umowy na realizację Via Carpatii w ciągu drogi S19 od Lublina w kierunku Kraśnika, wraz z obwodnicą Kraśnika” – dodał minister infrastruktury.

Andrzej Adamczyk zaznaczył, że będzie to możliwe, jeśli postępowania przetargowe, które są obecnie prowadzone, „będą realizowane zgodnie z harmonogramem i nie będzie jakichś szczególnych odwołań”.

Postępowania przetargowe, o których mówił minister Adamczyk, obejmują w sumie sześć odcinków drogi S19, o łącznej długości ok. 75 km, od obwodnicy Lublina do granicy województw lubelskiego i podkarpackiego.

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną kierunku północ-południe we wschodniej części Polski, częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Andrzej Adamczyk przypomniał, że rząd, aby zabezpieczyć środki na Via Carpatię, podjął decyzję o zwiększeniu limitu finansowego na Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) ze 107 mld zł do 135 mld zł.

Minister powiedział, że koszt budowy Via Carpatii szacowany jest na 21 mld zł.

To będzie droga życia Europy Wschodniej, nie tylko państw Unii Europejskiej, ale także i sąsiadów, graniczących od wschodu z naszym krajem” – powiedział Andrzej Adamczyk dziennikarzom.

Jego zdaniem ta inwestycja, a także m.in. prowadzone modernizacje linii kolejowych Lublin – Warszawa i Lublin – Stalowa Wola, przyczynią się do ożywienia komunikacyjnego zarówno regionu Kraśnika, jak i innych regionów wschodniej Polski, co daje szanse na rozwój tych obszarów.

Jeśli mówimy o dobrym połączniu transportowym łączącym Bałtyk z Morzem Egejskim, z Adriatykiem, z Morzem Czarnym poprzez odnogi, z południem Europy, to tylko i wyłącznie od inwencji i determinacji lokalnych władz samorządowych, polityków zależy to, czy ta szansa zostanie wykorzystana” – powiedział minister Adamczyk.

Minister uczestniczył w niedzielę w uroczystej sesji Rady Miasta Kraśnik, która odbyła się na tamtejszym rynku Starego Miasta, z okazji jubileuszu 640-lecia Kraśnika. Listy gratulacyjne z okazji rocznicy przesłali do uczestników uroczystości: prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło. W obchodach wzięli też udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele miast partnerskich Kraśnika.

PAP/RIRM

drukuj