Warszawa: 100. rocznica utworzenia „Błękitnej armii”

W Warszawie uczczono dziś 100. rocznicę powstania „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera. Uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych, weteranów, wojsk z USA, Kanady i Francji odbyły się przy Pomniku Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podkreślał, że celem i ideą, dla której poświęcali się żołnierze armii gen. Hallera, była Polska niepodległa, sprawiedliwa, budowana na fundamencie wartości chrześcijańskich i patriotycznych.

– Po to umierali, po to ginęli, po to ta cała odwaga i ten wielki wysiłek został wydobyty z narodu polskiego, byśmy dzisiaj cenili każdą kroplę krwi żołnierskiej poświęconą dla naszej niepodległości. Nie dla jakiejś kasty, nie dla kontynuacji sowieckiego imperium, nie dla kontynuacji przywilejów tych, którzy stamtąd się wywodzą, ale dla narodu polskiego, dla ludu polskiego, dla wojska polskiego, dla niepodległej, całej, sprawiedliwej Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślał szef MON.

Ofiara krwi żołnierzy „Błękitnej Armii” jest dla nas także zobowiązaniem – dodał.

– Zobowiązuje nas, żeby Polska była sprawiedliwa, żeby Polska była niepodległa, by nikt spoza granic Polski nie mógł próbować przypisywać sobie prawa do decydowania o tym, jakie będą prawa, sądy, instytucje i kształt narodu polskiego. Bo to naród polski w wolnych wyborach, za które zapłaciliśmy wielką ofiarę krwi, decyduje o swoim kształcie – podkreślił Antoni Macierewicz.

TV Trwam News/RIRM

drukuj