Sejm: Trwają prace nad projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych

W Sejmie trwa pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. FDS zostanie powołany jako państwowy fundusz celowy.

Według zapowiedzi premiera, FDS ma być największym funduszem remontu dróg lokalnych, powiatowych i gminnych w ciągu ostatnich 30 lat. Wypłata środków z Funduszu ruszy w przyszłym roku. FDS ma być gotowy na wsparcie samorządów kwotą sięgającą blisko 6 mld zł.

Fundusz ma zostać utworzony w Banku Gospodarstwa Krajowego i działać na zasadach zbliżonych do istniejącego Krajowego Funduszu Drogowego. Głównymi źródłami finansowania mają być m.in. wpłaty pochodzące z budżetu państwa.

Środki będą przydzielane samorządom na podstawie konkursów. Poseł Zbigniew Gryglas wskazuje, że pozwoli na to na pełną przejrzystość.

To bardzo dobry pomysł, bo jest obiektywna procedura konkursowa. Dotychczas tego rzędu środki wydatkowano przez wiele lat – nawet do 8 lat. To były znacznie mniejsze środki, a stan dróg lokalnych jest bardzo zły. Trochę poprawiliśmy główne arterie w kraju, jak autostrady czy drogi szybkiego ruchu, natomiast drogi lokalne pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Dobrze, że rząd się za to zabrał – mówi Zbigniew Gryglas.

Regulacje mają poprawić stan techniczny i bezpieczeństwo dróg powiatowych i gminnych. Fundusz Dróg Samorządowych ma być stałym mechanizmem finansowego wsparcia zadań realizowanych na drogach lokalnych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl