By I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495

Sejmowa komisja za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o IPN

Sejmowa komisja sprawiedliwości opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość nowelizacji ustawy o IPN.

Nowela pozwala na uniknięcie sytuacji, aby 1 sierpnia 2020 r. nastąpiło przedawnienie karalności zbrodni komunistycznych, które nie stanowią zbrodni zabójstwa lub zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. Dopuszczenie do przedawnienia zbrodni komunistycznych stanowi zaprzeczenie wartości konstytucyjnych oraz powszechnie uznawanych przez społeczność międzynarodową – uzasadniają projektodawcy.

W trakcie dyskusji na posiedzeniu komisji jeden z klubów zgłosił projekt zmiany w tym projekcie, chodziło miedzy innymi o to, aby odtajnić wszelkiego rodzaju akta czy teczki zawarte w IPN. W związku z tym, że zgodnie z opinią prawników sejmowych, i w przekonaniu większości członków komisji, wykracza to poza zakres rozstrzygnięcia, które jest przedmiotem debaty, komisja negatywnie zaopiniowała te zmiany – wskazał poseł Kazimierz Smoliński z PiS.

W czasie posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości za dalszym procedowaniem przepisów opowiedziało się 23 z 24 posłów; jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj