fot. Mateusz Marek

Sejm: Mariusz Gosek złożył ślubowanie poselskie, zastąpi Dominika Tarczyńskiego

Polityk Solidarnej Polski Mariusz Gosek złożył w środę ślubowanie poselskie; polityk objął mandat do Sejmu po Dominiku Tarczyńskim (PiS), który został europosłem z chwilą wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W związku z brexitem Polsce przypadł dodatkowy mandat w Parlamencie Europejskim. 52. polskim eurodeputowanym został Dominik Tarczyński, który zdobył mandat w ubiegłorocznych wyborach do PE, ale na mocy specjalnej ustawy do momentu opuszczenia PE przez brytyjskich przedstawicieli nie wykonywał on praw i obowiązków europosła.

Mariusz Gosek startował w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu z listy Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim. Otrzymał największą liczbę głosów (4621) spośród kandydatów ugrupowania, którzy nie weszli do parlamentu.

Konieczność rozdzielenia mandatów pojawiła się wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, które nie jest członkiem Wspólnoty od 1 lutego. Skutkiem tej decyzji Parlament Europejski zmniejszył się z 751 do 705 deputowanych. Część miejsc zajmowanych dotychczas przez Brytyjczyków zostało rozdzielonych do państw UE. Z 73 mandatów, które do tej pory mieli przedstawiciele Wielkiej Brytanii, 27 zostało rozdzielonych do 14 państw członkowskich.

Najwięcej, bo po pięć mandatów, dostały dwa duże państwa członkowskie – Francja i Hiszpania. Niemcy, które są większe od tych krajów, już teraz mają maksymalną, wynoszącą 96 liczbę miejsc w PE.

Dodatkowo Włochom i Holendrom przypadły po trzy mandaty w spadku po Brytyjczykach, Irlandii – dwa, a Polsce, Szwecji, Austrii, Dani, Finlandii, Słowacji, Chorwacji, Estonii i Rumunii – po jednym. Pozostałe 46 mandatów po posłach z Wysp zostało zachowanych na przyszłe rozszerzenia UE.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl