fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Do Sejmu ponownie trafi projekt ws. zaprzestania cofania zegarków i utrzymania czasu letniego przez cały rok

Na dniach do Sejmu ponownie trafi projekt ws. zaprzestania cofania zegarków i utrzymania czasu letniego przez cały rok. W ocenie autorów projektu z PSL nie ma żadnych argumentów ekonomicznych za tym, by skracać dzień w okresie jesienno-zimowym. Podkreślają, że mniejsza dawka słońca źle wpływa na człowieka.

Podobny projekt był bliski uchwalenia już w poprzedniej kadencji Sejmu. Wówczas przerwało go negatywne stanowisko rządu, w którym stwierdzono, że propozycja była niezgodna z unijnymi przepisami. Projekt ludowców trafi do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Szef komisji Arkadiusz Czartoryski wskazał, że problem ma dwa aspekty.

Nie widzę potrzeby, żeby cofać i popychać te zegarki na okrągło, zwłaszcza że dzisiaj czasy przez ostatnie sto lat na tyle się zmieniły, że mamy przecież sztuczne oświetlenie wieczorem i nie ma to większego znaczenia. Kiedyś wprowadzono to, żeby korzystać ze światła dziennego, ale dzisiaj – proszę zwrócić uwagę – nawet rolnik potrafi w zupełnym mroku pracować na polu, ponieważ ma silne reflektory na swoich kombajnach czy ciągnikach, więc od strony praktycznej jest to już bezsensu. Natomiast od strony kosztów i uciążliwości wprowadzenia tej zmiany zawsze na komisjach zgłaszało się wiele instytucji i firm, że będzie to z dużą szkodą  – powiedział Arkadiusz Czartoryski.

Warto dodać, że pod wpływem nacisku m.in. europosłów PSL w 2018 r. Komisja Europejska uruchomiła internetową ankietę na temat zmiany czasu. W całej UE za rezygnacją z przedstawiania zegarków opowiedziało się wówczas 84 proc. badanych. Propozycję poparło aż 95 proc. polskich respondentów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl