fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] W. Zięba: Nadszedł czas, by zatroszczyć się o najbardziej bezbronnych obywateli Polski

Nadszedł czas, żeby zatroszczyć się o najbardziej bezbronnych obywateli Polski, którzy są podejrzewani o niepełnosprawność – powiedział w programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam Wojciech Zięba. Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka odniósł się w ten sposób do sprawy Trybunału Konstytucyjnego, który zbada zgodność z konstytucją tzw. aborcji eugenicznej.

22 października Trybunał Konstytucyjny będzie orzekał ws. przesłanki eugenicznej. Zdecyduje, czy jest ona zgodna z konstytucją. Wojciech Zięba powiedział, że wyrok będzie „przełomem cywilizacyjnym”.

– Pierwszy przełom cywilizacyjny mieliśmy w 1993 roku. Wtedy Polska przyjęła ustawę chroniącą życie. Zabroniła aborcji ze względów społecznych, czyli zabroniła zabijania dzieci wtedy, kiedy kobieta stwierdza, że nie chce mieć dziecka. W tej chwili nadszedł czas, żeby pójść krok dalej, dokonać kolejnego przełomu i zatroszczyć się o najbardziej bezbronnych obywateli Polski, którzy są podejrzewani o niepełnosprawność – zaznaczył gość Telewizji Trwam.

– Taki wyrok wiąże się z tym, że część dzieci przyjdzie na świat zdrowa – bo część diagnoz się nie sprawdza – część będzie chora i będzie mogła żyć, a część umrze, ale rodzice będą mieli szansę pożegnać się z nimi – dodał.

Jak zauważył prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, „każdy z nas zna rodzinę, która dostała niekorzystną diagnozę prenatalną. Lekarze ostrzegali, że dziecko może być nieuleczalnie chore, niepełnosprawne, ale rodzi się zdrowe”.

– Często mówi się, że lepiej dla dziecka, żeby zostało zabite przed narodzeniem, ponieważ nie będzie potem cierpieć i nie będzie miało trudnego życia. To argument dosyć mało poważny. Współczesna medycyna wie, że pierwsze receptory bólu pojawiają się u dziecka w siódmym tygodniu życia, licząc od momentu zapłodnienia. Natomiast w dwudziestym tygodniu od zapłodnienia występują już w całym ciele. Te dzieci często są zabijane w sposób okrutny, bez podawania środków przeciwbólowych. One cierpią w czasie zabójstwa – podkreślił Wojciech Zięba.

Na pytanie o szanse zagwarantowania życia dzieciom z tzw. przesłanki eugenicznej gość „Rozmów niedokończonych” odpowiedział, że „z punktu prawnego mamy sytuację czystą”.

– Często w polskiej konstytucji mamy zapisy, że obywatel ma prawo do czegoś pod warunkiem, że ustawodawstwo nie stanowi inaczej. Artykuły mówiące o prawie do życia, prawie do bycia niedyskryminowanym i poszanowania oraz ochrony godności ludzkiej nie są obwarowane żadnym zapisem w konstytucji mówiącym, że warunkiem jest, że ustawodawstwo nie stanowi inaczej. To bardzo mocna przesłanka do tego, żeby Trybunał przyjął wyrok zgodny z aktualną wiedzą medyczną i stanowiskiem obrońców życia – powiedział prezes Wojciech Zięba.

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka zainicjowało podjęcie nowenny w intencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Modlitwa trwać będzie od 13 do 21 października bieżącego roku. [czytaj więcej]

radiomaryja.pl

drukuj