W Sejmie trwają prace nad prawem farmaceutycznym

Wzmocnienie nadzoru nad wytwarzaniem produktów leczniczych i obrotem nimi oraz ograniczenie wywozu leków za granicę – to niektóre cele noweli prawa farmaceutycznego, nad którą toczą się prace w Sejmie.

Posłowie z Komisji Zdrowia zadecydowali wczoraj, że rozpatrzeniem propozycji zajmie się dziewięcioosobowa podkomisja.

Nowe przepisy oprócz walki z tzw. mafią lekową obejmą także częściowe wdrożenie dyrektywy w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

Zbigniew Niewójt, zastępca Głównego Inspektora Farmaceutycznego, podczas posiedzenia komisji podkreślił, że zmiany m.in. zwiększą konkurencyjność polskich producentów leków.

– Jest to przepis, który wynika z poddania się Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej – polskiej – ocenie zarówno Europejskiej Agencji Leków, jak i FDA celem ujednolicenia wszystkich procedur i systemów zarządczych. Celem tego będzie uznanie polskiej Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej, także w obszarze kontrolowanym przez amerykańską Agencję ds. Leków i Żywności, która umożliwi naszym przedsiębiorcą jednakowe konkurowanie na rynkach, także tych pozaeuropejskich – zaznaczył Zbigniew Niewójt.

W ostatnim czasie propozycje przepisów, które mają ograniczyć wywóz leków z Polski i zwiększyć ich dostępność dla polskich pacjentów zaproponowało także Ministerstwo Sprawiedliwości.

Projekt w tej sprawie zakłada wprowadzenie zakazu nabywania przez hurtownika leków z apteki. Zmiany będą dotyczyć także systemu zabezpieczania dowodów przestępstwa i dawać więcej uprawnień Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu.

Szacuje się, że w wyniku nielegalnego wywozu leków Skarb Państwa ponosi każdego roku straty w wysokości nawet do ok. 2 miliardów złotych.

RIRM

drukuj