fot. PAP/Leszek Szymański

Sejm: posłowie wysłuchali informacji ws. opinii Komisji Weneckiej

Za nami kolejna burzliwa dyskusja w Sejmie. Posłowie wysłuchali informacji bieżącej w sprawie wypełnienia przez rząd zaleceń Komisji Weneckiej.

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego narasta. Jego skalę powiększyła opinia Komisji Weneckiej, która nakazała opublikowanie wyroku w sprawie ustawy Prawa i Sprawiedliwości o funkcjonowaniu Trybunału.

 – Czy rząd zamierza dostosować się do zaleceń Komisji Weneckiej? Bo to rząd tak naprawdę jest partnerem zarówno Rady Europy, jak i Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej, która będzie formułować różnego rodzaju pytania w tej procedurze, której podstawą jest m.in. opinia wenecka pytał z sejmowej mównicy poseł Rafał Trzaskowski z PO.

Opinia Komisji Weneckiej została wydana na wniosek ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Wciąż jednak, jak mówił poseł PiS Jan Mosiński, pozostaje jedynie opinią.

Komisja Wenecka może jedynie przedstawić opinię o danym akcie prawnym lub aktach pranych, ale nie ma kompetencji bycia mediatorem politycznym, który miesza się w wewnętrzne spory polityczne suwerennych państw zaznaczył poseł Jan Mosiński.

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie podkreśla, że pat wokół Trybunału to wynik sporu politycznego, a nie prawnego. Sędziowie natomiast orzekają na podstawie prawa, które sami sporządzili, ignorując nowelizację ustawy.

Trybunał Konstytucyjny przygotował projekt ustawy, pilotował go agresywnie w Sejmie i samodzielnie orzeka o jej poprawności legislacyjnej i konstytucyjnej – zwróciła uwagę poseł Krystyna Pawłowicz z PiS-u.

Prawo i Sprawiedliwość apeluje do Platformy Obywatelskiej o podjęcie współpracy i kompromis.

– Posłowie Platformy Obywatelskiej powinni w pierwszej kolejności uderzyć się w pierś. Dlatego też Komisja adresuje swoje zalecenia właśnie do Sejmu, wzywając zarówno większość parlamentarną, jak też opozycję, by zrobiły, co w ich mocy, by znaleźć rozwiązanie w tej sytuacji powiedział Aleksander Stępkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Jednak ani Platforma Obywatelska, ani .Nowoczesna  nie odpuszczą do czasu, gdy Prawo i Sprawiedliwość uderzy się w pierś i postąpi zgodnie z wolą opozycji.

– Samym wstydem w ogóle jest to, że Komisja Wenecka musiała się zająć Polską. Wstydem jest to, że musieliśmy poddać się ocenie zmian, które okazały się niedemokratyczne – powiedziała poseł Katarzyna Lubnauer z .Nowoczesnej.

Wszystko więc wskazuje na to, że spór wokół Trybunału Konstytucyjnego będzie trwał w najlepsze.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj