Unijni ministrowie będą dziś rozmawiać o Polsce

Sprawa Trybunału Konstytucyjnego, ale też propozycje zmian w wymiarze sprawiedliwości w Polsce mają być poruszane dziś na spotkaniu unijnych ministrów.

Dyskusja na wniosek Komisji Europejskiej odbędzie się na posiedzeniu unijnej Rady do Spraw Ogólnych, czyli ministrów odpowiedzialnych za sprawy europejskie. Prezentację w tej sprawie ma przedstawić wiceszef KE Frans Timmermans. Polskę ma reprezentować wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Komisja Europejska, w piśmie, które trafiło do stolic krajów Unii Europejskiej, opisuje krótko przebieg trwającej ponad rok procedury praworządności wobec Polski. Według Komisji, wciąż istnieje „systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce”.

To pokazuje, że działania przewodniczącego Timmermansa przeciwko Polsce nie zyskują poparcia krajów UE – ocenia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Próbował on (F. Timmermans – red.) przeforsować to na forum Komisji Europejskiej, a następnie Parlamentu Europejskiego. To mu się nie udało i w związku z tym zwrócił się do maltańskiej prezydencji, żeby stanęło to na Radzie. To jest na razie posiedzenie ministrów ds. europejskich, czyli tzw. Rada do Spraw Ogólnych, a więc nie jest to rada UE, w której zasiadają premierzy i prezydenci krajów członkowskich. Sądzę, że Konrad Szymański sobie z tym poradzi, bo w dalszym ciągu jest to próba wymuszenia na Polsce, aby przestrzegała wyobrażeń o konstytucji, jakie ma Komisja; bo rozumiem, że głównym przedstawiającym sytuację będzie Frans Timmermans – komentuje Zbigniew Kuźmiuk.

Mimo takiego stanowiska Komisji, państwa członkowskie do tej pory niechętnie włączały się w spór, jaki Bruksela prowadzi z polskimi władzami.

Wiceszef Komisji Europejskiej mówił w ubiegłym tygodniu, że jeszcze nie czas na podejmowanie dalszych działań przeciwko Polsce.

Do podjęcia decyzji o ewentualnych sankcjach przewidzianych w art. 7 potrzebna jest jednomyślność przywódców państw UE, której w Radzie Europejskiej nie ma.

RIRM

drukuj