fot. pixabay.com

Czy w Polsce zabraknie paliw energetycznych?

Polski rząd ponownie wzywa Komisję Europejską do obniżenia opłat za emisję dwutlenku węgla, co obniży ceny energii elektrycznej. Propozycja omawiana będzie w trakcie piątkowego unijnego szczytu do spraw energii. Tymczasem w przygotowaniu do sezonu grzewczego Polacy coraz częściej sięgają po drewno opałowe, którego – podobnie jak węgla – zaczyna brakować.

Rosnące ceny energii coraz mocniej dotykają Europejczyków. W weekend przeciwko podwyżkom protestowali Czesi. Komisja Europejska zapowiedziała pakiet pomocowy. Jego szczegóły wciąż nie zostały zaprezentowane. Premier Mateusz Morawiecki apeluje do unijnych urzędników o ograniczenie szkodliwej polityki klimatycznej.

– Obniżcie ceny Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) z 80-90 euro na 20-30 euro. Natychmiast spowodujemy tym samym spadek cen energii – podkreślił szef polskiego rządu.

Obniżenia cen za pozwolenia do emisji dwutlenku węgla żąda już nie tylko Polska.

– Nasz głos, państw bałtyckich, ale szeroko rozumianych: Szwecja, Dania Finlandia, Litwa, Łotwa Estonia, Polska. Mam nadzieję, że się Niemcy do tego nareszcie dołączą. Trzeba działać szybko, trzeba działać pilnie i do tego będę przynaglał Komisję Europejską – zapowiedział premier RP.

Europejski System Handlu Emisjami (EU ETS), który miał wspierać transformację energetyczną, stał się miejscem do spekulacji finansowej. Unia Europejska musi zareagować – podkreślił Paweł Dołkowski, ekspert ds. finansów.

– Obniżenie opłaty spowoduje obniżenie ceny wytworzonej energii elektrycznej. Jeżeli Unia Europejska tego nie zmieni, to nie mamy możliwości żadnego ruchu – ocenił ekspert.

W piątek ministrowie państw członkowskich Unii Europejskiej do spraw energii będą szukali rozwiązań dla obecnej sytuacji. Polska będzie domagała się reformy EU ETS. Zaproponujemy obniżenie ceny EU ETS do 32 euro za tonę. Chcemy również zmiany systemu kształtowania taryf w energetyce – wskazała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

– Tak, żeby ten najdroższy surowiec nie wyznaczał ceny energii na rynku. Mam nadzieję, że rozwiązania dla gazu i energii będą tymi rozwiązaniami, które proponujemy – powiedziała Anna Moskwa.

Polska wdrożyła między innymi dodatek osłonowy, ochronę taryfową na gaz oraz tarczę antyinflacyjną obniżającą podatki za energię, gaz ziemny, ciepło i paliwa. Do Senatu trafiła ustawa o wsparciu odbiorców ciepła. Przewiduje ona ograniczenie cen ciepła sieciowego oraz rozszerzenie dodatków dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego.

– Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, to Ministerstwo Rozwoju pracuje nad pakietem dla branż energochłonnych – poinformowała minister klimatu i środowiska.

Dzięki rozszerzaniu wsparcia Polacy nie czują się pomijani przez rządzących – podkreślił Bartosz Brzyski, politolog.

– W miarę kolejnych problemów, czy piętrzących się zarzutów, poczucia niesprawiedliwości wobec rządu – te programy będą aktualizowane podczas kolejnych posiedzeń rządu – akcentował Bartosz Brzyski.

Polacy składają w gminach wnioski o dodatek węglowy. Jednak na składach węgla wciąż brakuje. Przed kopalniami ustawiają się długie kolejki. Trudno dostać również drewno opałowe.

– Polacy odkryli ponownie, szczególnie w dużych miejscowościach, że drewno to także surowiec opałowy, energetyczny. Możemy dzisiaj już mówić o 50-procentowym wzroście zainteresowania drewnem – zwrócił uwagę Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.   

Drewno opałowe to takie, które nie nadaje się już do wykorzystania w przemyśle. Z powodu jego braku ceny wzrosły nawet dwukrotnie. Lasy Państwowe przekonują, że stawki windują pośrednicy.

– Dziś dyrektor generalny wydał wszystkim leśnikom polecenie, aby sprzedawali drewno przede wszystkim klientom indywidualnym, a nie przedsiębiorcom. W Lasach Państwowych ceny drewna wzrosły średnio o około 2 złote za metr sześcienny od zeszłego roku. Jest to wzrost niższy, niż wynosi aktualnie inflacja – wyjaśnił Michał Gzowski.

Lasy Państwowe zapewniają, że drewna opałowego nie zabraknie. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl