fot. facebook.com

Wielka Izba TSUE wysłucha strony ws. wniosku KE o środki tymczasowe dotyczące Izby Dyscyplinarnej polskiego SN

9 marca przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości UE odbędzie się wysłuchanie stron w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o środki tymczasowe dotyczące Izby Dyscyplinarnej polskiego SN. O terminie wysłuchania poinformował w piątek TSUE.

Sprawa ma związek ze skargą KE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce oraz wnioskiem o tymczasowe zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN.

Polska przekazała w czwartek do TSUE odpowiedź w tej sprawie. Rząd w Warszawie chce odrzucenia wniosku KE, który – jak podkreśla – jest niedopuszczalny. Jeśli TSUE go przyjmie, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

Podczas zaplanowanego na marzec wysłuchania strony będą mogły przedstawić argumenty. Następnie ma zostać wyznaczona data orzeczenia. Poseł PiS prof. Przemysław Czarnek liczy na to, że po wysłuchaniu Trybunał odstąpi od orzekania w tej sprawie.

– Cała ta sprawa jest oczywiście poza granicami orzekania TSUE i poza granicami funkcjonowania KE. Mamy ręce pełne argumentów prawnych i jestem przekonany, że podczas tego wysłuchania te argumenty zostaną wyeksponowane, co spowoduje, że TSUE odstąpi od jakiegokolwiek orzekania. Skoro zostało to przekazane do wysłuchania przez Wielką Izbę TSUE, to na tym spotkaniu te argumenty zostaną przedstawione – mówi.

Władze Polski zwracają uwagę, że UE ani żadna wspólnotowa instytucja, nie mają uprawnień do zawieszenia organu konstytucyjnego RP jakim jest SN oraz ingerowania w kwestie związane z ustrojem poszczególnych państw członkowskich. Resort sprawiedliwości zapewnia z kolei, że pogłoski o rzekomych karach grożących Polsce są nieprawdziwe.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl