KE otrzymała odpowiedź Polski ws. działań ochronnych w Puszczy Białowieskiej

Komisja Europejska otrzymała odpowiedź polskiego rządu ws. Puszczy Białowieskiej. Rzecznik Komisji Enrico Brivio poinformował, że rozpoczęła ona analizę odpowiedzi. Jej ocenę KE przedstawi  „we właściwym czasie”.

Ministerstwo Środowiska przesłało do stałego przedstawicielstwa RP w Brukseli odpowiedź ws. działań prowadzonych w Puszczy Białowieskiej. Dwa tygodnie temu takiej informacji ze strony Polski zażądał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Dokument ma charakter poufny, ponieważ ma on bezpośredni związek z prowadzonym postępowaniem w sprawie Puszczy Białowieskiej.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko odniósł się do sprawy Puszczy w rozmowie z dziennikarzami.

– Polska wypełnia w 100 procentach prawo Unii Europejskiej. Wczoraj została odesłana odpowiedź na postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wniosku tymczasowego i to zostało odesłane zgodnie z prawem. Natomiast rozprawa o skargę odbędzie się 12 grudnia tego roku. Tam Polska również się stawi z dokumentami, które są niezwykle ważne z punktu widzenia rozpatrzenia problemu, jak również odpowiemy na wszystkie pytania, które do nas skierował TS UE – wyjaśnił minister Jan Szyszko.

20 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE zajmował się wnioskiem KE o nałożenie środka tymczasowego na Polskę. Orzekł, że poza sytuacją wyjątkową i bezwzględnie konieczną do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego Polska nie może prowadzić wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie.

Istotę sporu KE z Polską, a więc czy działania w Puszczy są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej, Trybunał rozstrzygnie w najbliższy wtorek.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl