fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. Jan Szyszko: Gdybyśmy odstrzelili wszystkie dziki w Polsce, czy ASF będzie występował? Tak  

Czy afrykański pomór świń jest totalnie niszczący dzika? Nie, są dziki, które przezywają, chorują, zdrowieją, natomiast są nośnikiem tego wirusa. Gdybyśmy odstrzelili wszystkie dziki w Polsce, czy afrykański pomór świń by występował? Tak – wskazał prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja. W czwartek odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrami rolnictwa i środowiska ws. odstrzału dzików.

Prezydent Andrzej Duda spotka się w czwartek po południu z ministrami rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim i środowiska Henrykiem Kowalczykiem oraz głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem. Rozmowa ma dotyczyć planowanego odstrzału dzików – powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Zdaniem ministra rolnictwa, zmniejszenie populacji dzików jest konieczne do opanowania śmiertelnej dla świń choroby – afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Z kolei prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, uważa ten pomysł za całkowicie chybiony.

– Czy afrykański pomór świń jest totalnie niszczący dzika? Nie, są dziki, które przeżywają, chorują, zdrowieją, natomiast są nośnikiem tego wirusa. Gdybyśmy odstrzelili wszystkie dziki w Polsce, czy afrykański pomór świń by występował? Tak. Przenośnikiem ASF jest tylko nośnik taki, jak dzik, ale również przenosi go człowiek, ptaki drapieżne (…), lisy, wilki, jenoty. Główną rolę odgrywa tu człowiek. Na terenie Polski są ogniska ASF występujące w hodowli, gdzie wokół nie ma zarażonych dzików – wskazał prof. Jan Szyszko.

Rozmówca Radia Maryja zaznaczył, że afrykański pomór świń nie jest szkodliwy dla człowieka. Mięso z ASF może być spożywane.

                                                                                                              RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl