[TYLKO U NAS] Prof. J. Szyszko o zaakceptowaniu przez ONZ kandydatury M. Kurtyki na przew. COP 24: Złożę gratulacje panu Kurtyce, podziękuję również za współpracę państwom Grupy Wschodnioeuropejskiej

Sprawdzę tę informację i o ile jest wszystko zgodnie z procedurami złoże gratulację panu Kurtyce, jak również podziękuję za współpracę państwom Grupy Wschodnioeuropejskiej, które mnie wysunęły na to stanowisko, czyli prezydenta 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – powiedział prof. Jan Szyszko w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja. Polska Agencja Prasowa powołując się na źródło zbliżone do rządu poinformowała, że kandydatura wiceministra energii Michała Kurtyki na przewodniczącego szczytu klimatycznego w Katowicach – została zaakceptowana przez ONZ. 

Wcześniej tzw. Grupa Wschodnioeuropejska Narodów Zjednoczonych nominowała na przewodniczącego szczytu ówczesnego ministra środowiska prof. Jana Szyszko. W styczniu został on odwołany ze składu rządu.

W kwietniu w rozporządzaniu rząd wskazał Michała Kurtykę na polskiego kandydata na stanowisko przewodniczącego szczytu.

W związku z tym jak poinformowało źródło PAP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało do Sekretariatu Konwencji Klimatycznej ONZ specjalną notę na ten temat. Zostało to zaakceptowane przez Sekretarz Wykonawczą Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zmian klimatu Patricię Espinozę. Taką samą informację przekazaliśmy Grupie Wschodnioeuropejskiej – dodało źródło.

Były minister środowiska prof. Jan Szyszko w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja przyznał, że nie znał wcześniej tej decyzji.

– Sprawdzę tę informację i o ile jest wszystko zgodnie z procedurami złożę gratulacje panu Kurtyce, jak również podziękuję za współpracę państwom Grupy Wschodnioeuropejskiej, które mnie wysunęły na to stanowisko, czyli prezydenta 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu – powiedział prof. Jan Szyszko.

Pozostawiając ministerstwo mogę powiedzieć, że była przygotowana specustawa, były prowadzone dobre negocjacje w Grupie Wschodnioeuropejskiej, była dobra współpraca z sekretariatem. Byliśmy również przygotowani do tego, żeby rzeczywiście sporządzić dokument, który miał być implementowany, czyli przyjęty podczas 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, tak aby porozumienie paryskie weszło w życie od roku 2020 – mówił były szef resortu środowiska.

Prof. Jan Szyszko akcentował, że COP 24 to niezwykle ważne spotkanie, o które bardzo mocno zabiegaliśmy, gdyż na tej konferencji powinna być przyjęta mapa drogowa w jaki sposób dojść do porozumienia w roku 2020, aby implementować porozumienie paryskie i wprowadzać go w życie.

Przed Michałem Kurtyka bardzo poważne zadania. W Katowicach ma być przyjęty dokument, który wytyczy postępowanie, aby porozumienie paryskie było realizowane już w roku 2020. Takie były oczekiwanie podczas COP 21 w Paryżu, na której Polska odniosła wielki sukces. Wówczas wyeliminowaliśmy słowo dekarbonizacja, niezwykle ważne dla polskiej gospodarki, przyjmując neutralność klimatyczną. Tam emisja miała być równoważona pochłanianiem przez żywe zespoły przyrodnicze, po to, aby regenerować lasy, generować gleby, chronić bioróżnorodność, wpływać również na poprawę jakości wody, ale również poprawę produkcyjności gleb, a tym samym  eliminując głód i migrację, co jest wielkim problemem świata – wskazywał profesor.

Michał Kurtyka ma objąć przewodnictwo 3 grudnia, pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ w Katowicach. Tzw. COP to doroczna globalna konferencja klimatyczna, która gromadzi przedstawicieli ponad 190 państw świata.

Polska po raz trzeci będzie gospodarzem tej konferencji. Podczas niej planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl