[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha o komisji śledczej ws. VAT: Ubolewam nad tym, że komisja nie powstała wcześniej, Polska była rajem przestępców podatkowych

Ubolewam nad tym, że komisja nie powstała wcześniej. Było wiadomo, jak wielkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatu skarbowego w poborze podatków, w skuteczności państwa, w ściganiu przestępców podatkowych miały miejsce w Polsce. Polska była rajem dla przestępców podatkowych – powiedział na antenie Radia Maryja w czwartkowym wydaniu audycji „Aktualności dnia” dr Marian Szałucha, ekonomista z Akademii Biznesu i Finansów Vistula.

Sejm rozpoczął w środę wieczorem pierwsze czytanie projektów uchwał autorstwa Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz’15 w sprawie powołania kolejnej komisji śledczej. Jej zadaniem będzie wyjaśnienie nieprawidłowości dotyczących podatku VAT i akcyzy w czasie rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dr Marian Szołucha zaznaczył, że za czasów poprzednich rządów warunków politycznych do utworzenia takiej komisji Polska nie miała.

– Komisja nie powstała wcześniej, wszak było wiadomo nawet nie od jesiennych wyborów w roku 2015, ale wcześniej – choć wtedy warunków do powołania komisji, warunków politycznych nie mieliśmy – o tym, jak wielkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatu skarbowego w poborze podatków, w skuteczności państwa w ściganiu przestępców podatkowych miały miejsce w Polsce. Polska wszak była rajem dla przestępców podatkowych, panoszyli się u nas i okradali nas na naprawdę masową skalę – podkreślił ekonomista z Akademii Biznesu i Finansów Vistula.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, iż po roku 2015 bez podnoszenia stawek podatkowych, czyli obciążeń dla społeczeństwa i gospodarki, rządowi Prawa i Sprawiedliwości udało się poprawić kondycję państwa, w sposób, który zaskoczył nawet samych wysokich urzędników w Ministerstwie Finansów.

– Zacieśnienie fiskalne, które doprowadziło do poprawy kondycji naszego budżetu państwa w latach 2016-2017 i w pierwszych miesiącach roku bieżącego jest najważniejszym osiągnięciem polityki gospodarczej tego rządu. To jest coś, co pozwala Polsce rozwijać się w tempie i w sposób zupełnie inny pod względem jakości, nieporównywalnie lepszy niż przed wyborami w 2015 r. – wskazał ekonomista.

Dr Marian Szałucha akcentował, że powołanie do życia Krajowej Administracji Skarbowej, której szefem jest wiceminister finansów Marian Banaś było dobrym krokiem dla budżetu państwa polskiego.

– Krajowa Administracja Skarbowa powstała z trzech części. Z trzech jakby palców jednej ręki, które zamiast działać, jak jedna zaciśnięta pięść państwa wymierzona w przestępców podatkowych, funkcjonowały w odosobnieniu od siebie. Często był problem z przepływem informacji. Dziś jest to jeden organizm. Były wcześniej urzędy kontroli Skarbowej, Urzędy Izby Skarbowej oraz cała Służba Celna. Dziś jest to jeden podmiot  zaznaczył ekspert.

Gość audycji „Aktualności dnia” podkreślił, działania Ministerstwa Sprawiedliwość, które wprowadziło pozytywne zmiany dla państwa.

– Ministerstwo Sprawiedliwości pod kierownictwem ministra Ziobry, Prokuratora Generalnego, włączyło się w te prace bardzo aktywnie. Nie tylko w wymiarze operacyjnym, ale także legislacyjnym, bo zwiększono kary za najbardziej drastyczne, na największą skalę odbywające się przestępstwa podatkowe, aż do 25 lat. (…) Wreszcie wprowadzono pakiet paliwowy, który ograniczył w tym obszarze, jeden z kilku czołowych najważniejszych branż akcyzowych. Mamy akcyzę, drugie co do wielkości źródło dochodu budżetu państwa – podsumował dr Marian Szołucha dodając, że poprawiona jakość kontroli skarbowych, których przeprowadza się nominalnie mniej w polskiej gospodarce, w polskich firmach i tak przynosi lepsze efekty.

Całą rozmowę z dr Marianem Szołuchą z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj