Ekonomista dr M. Szołucha: Niespłacenie przez Rosję zagranicznych zobowiązań świadczy o formalnym bankructwie tego państwa

Minionej nocy upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja. Rosja miała zapłacić 100 mln dolarów od dwóch obligacji rządowych wyemitowanych w dolarach i euro. To pierwszy taki przypadek od ponad stu lat.

Dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego podkreśla, że formalne bankructwo Moskwy to efekt sankcji nałożonych przez Zachód po inwazji na Ukrainę.

Ekonomista wskazuje przy tym na działania, jakie należy podjąć wobec Rosji, aby tamtejsze społeczeństwo i gospodarka odczuły realne skutki bankructwa kraju.

Ta sytuacja będzie miała wpływ na rosyjską gospodarkę i rosyjskie społeczeństwo tylko w sytuacji, kiedy Zachód wyciągnie z tego formalnego bankructwa jakiekolwiek wnioski; kiedy zacznie np. zajmować rosyjski majątek, który jest jeszcze za granicą; kiedy rosyjskie papiery wartościowe zaczną tracić na wartości, kiedy nałożone zostaną kolejne sankcje możliwe do wprowadzenia, a jest ich cały olbrzymi katalog. Dobrze, że o tym rozmawiamy, dopingujmy decydentów do realnego działania, bo to, co do tej pory się zadziało, mimo poważnych zapowiedzi – głównie ze strony prezydenta Bidena – jak się okazuje: skutek ma mizerny. Rosja niewiele sobie z tego wszystkiego robi – zauważa dr Marian Szołucha.

W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę Zachód zamroził rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego i odłączył Moskwę od międzynarodowego systemu finansowego SWIFT.

Kreml twierdzi, że „wypełnił wszystkie zobowiązania” dotyczące dwóch euroobligacji denominowanych w dolarach „w całości”.

Rosja zaznacza, że dokonała płatności odsetek we własnej walucie do Krajowego Depozytu Rozliczeniowego starając się uniknąć niewypłacalności.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl