[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha o polskiej gospodarce: Nie możemy spocząć na laurach

Rozwijamy się bardzo szybko, ale nie możemy przestać dostrzegać licznych zagrożeń i spocząć na laurach – podkreślał na antenie Radia Maryja Dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu VISTULA. Ekonomista był gościem sobotniej audycji „Aktualności dnia”.

Dr Marian Szołucha mówił o bieżącej sytuacji ekonomicznej polski oraz starych i nowych zagrożeniach z nią związanych. Nie jest ich wcale mało – przekonywał dodając, że zebrane w całość mogą realnie zagrażać polskim interesom.

Komentując polską kondycję gospodarczą zaznaczył, iż nie jest przypadkiem, że po zmianie ekipy rządzącej „nagle rynek pracy zmienił się z rynku pracodawcy na rynek pracownika”.

Rozwijamy się w tempie, którego nie przewidywali analitycy żadnego polskiego ani zagranicznego ośrodka. Wyniki budżetu państwa i całych naszych finansów publicznych są lepsze nawet niż te, które zakładali autorzy ustaw budżetowych na rok 2016, 2017, czy 2018 – wskazywał.

Dr Marian Szołucha podkreślił, że świetne wyniki ekonomiczne nie oznaczają, że „powinniśmy spocząć na laurach” i „przestać dostrzegać zagrożenia”.

Nie tylko te stare, ale także te nowe, które pojawiają się i w kraju i za granicą, a wymierzone są w nasze interesy. Wczoraj w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej (w Toruniu – red.) premier (Mateusz) Morawiecki mówił o suwerenności gospodarczej. [czytaj więcej] Ona jest fundamentem naszego bezpieczeństwa – ocenił ekonomista.

Wśród nowych problemów, które zagrażają interesowi państwa polskiego gość Radia Maryja wymienił dyrektywę europejską o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, proponującą m.in. tak zwany „podatek od linków”.

To jest inicjatywa niezwykle kontrowersyjna (…), która, jeśli zostanie zrealizowana, uderzy nie tylko w interesy gospodarcze Polski, ale w nas wszystkich jako konsumentów, wreszcie jako internautów. Większość rozwiązań w tej dyrektywie wynika z lobbingu tzw. „starej Unii” (…) na czele z Niemcami oraz wywodzących się z tychże krajów wielkich wydawców prasy tradycyjnej, wielkich koncernów – mówił dr Szołucha, precyzując, że następstwem wejścia w życie tego prawa byłaby np. konieczność płacenia za dostęp do bardzo wielu treści w internecie.

Rozmówca Radia Maryja przypomniał też o sporze politycznym dotyczącym hodowli zwierząt futerkowych. „Zamach na tę branżę” określił „zbrodnią na polskiej gospodarce”.

Jest czymś zupełnie nierozważnym, czymś antyrynkowym, antygospodarczym, wręcz antypolskim, by zdominowaną przez kapitał polski gałąź rolnictwa – bardzo rentowną, nastawioną na eksport, zatrudniającą naście tysięcy ludzi bezpośrednio i dziesiątki tysięcy pośrednio w firmach kooperujących – by ją zamykać, anihilować – podkreślił dr Marian Szołucha w sobotnich „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

Całość rozmowy z ekonomistą dr. Marianem Szołuchom można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl