Kujawsko-Pomorskie: Ćwiczenia Saber Strike-18 – desant śmigłowcowy w Chełmnie

Żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w sobotę przeprowadzili desant śmigłowcowy w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie) w ramach międzynarodowych ćwiczeń Saber Strike-18. Celem operacji było zabezpieczenie planowanej przeprawy wojsk przez Wisłę.

Według scenariusza ćwiczeń, kawalerzyści otrzymali zadanie utrzymania przeprawy na prawym i lewym brzegu rzeki i zabezpieczenie planowanego przemieszczanie się wojsk 12. Brygady Zmechanizowanej, wspieranych przez żołnierzy 5. Pułku Inżynieryjnego. Zadanie realizowało 70 żołnierzy szwadronowej grupy bojowej w sile dwóch wzmocnionych plutonów.

Do przeprowadzenia desantu użyto dwóch śmigłowców M-8, dwóch śmigłowców M-17 i dwóch śmigłowców UH60 Black Hawk należących do 12. Brygady Powietrznej, a działania ubezpieczały dwa śmigłowce szturmowe Mi-24 i dwa śmigłowce W-3 Sokół. Szwadronowa grupa bojowa na czas wykonywania zadania była wzmocniona przez sekcję przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike i przeciwlotnicze wyrzutnie Grom. W działaniach brała udział też drużyna moździerzy.

„Desant był realizowany różnymi sposobami. Pierwszy rzut dokonał desantowania przy pomocy tzw. szybkiej liny, żołnierze opuścili się z zawieszonych w powietrzu śmigłowców, a w drugi rzut desantował się ze śmigłowców, które przyziemiły się, czyli praktycznie osiadły na ziemi, ale miały włączone silniki. W drugim rucie wyładowano również uzbrojenie” – powiedział PAP ppor. Bartosz Grzesło z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem Saber Strike-18, organizowane przez Dowództwo Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie, jest ósmą edycją szkolenia organizowanego od 2010 roku. Bierze w nich udział około 18 tys. żołnierzy z 20 państw. Polska wystawiła drugą pod względem liczebności reprezentację – około 5 tys. żołnierzy, a także 1000 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego.

Tegoroczne manewry uwzględniają m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce. Głównym celem ćwiczenia jest doskonalenie zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych przez zaangażowanie w ćwiczenie wojska państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Gospodarzem tegorocznej edycji Saber Strike, trwającej od 3 do 15 czerwca, jest Litwa. Ćwiczenie odbywają się też na Łotwie, w Estonii i w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl