fot. Tomasz Strąg

Min. M. Błaszczak: W Polsce dokonują się zmiany o charakterze epokowym

W Polsce dokonują się zmiany, które maja charakter epokowy; wszystko zależy od tego czy Prawo i Sprawiedliwość będzie miało szansę je kontynuować – ocenił w piątek wieczorem szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że warunkiem rozwoju Polski jest jej bezpieczeństwo.

„Uważam, że dokonują się w naszym kraju zmiany, które mają charakter epokowy. Wszystko zależy od tego, czy Prawo i Sprawiedliwość będzie miało szanse kontynuować te zmiany” – ocenił w piątek w TVP 3 Warszawa szef MON Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że jeśli do władzy wróci dzisiejsza opozycja zmiany te zostałyby „zastopowane”.

„Oni nie chcą i nie potrafią, bo nawet gdyby chcieli to powiedzą, że na nic nie ma pieniędzy, jak mówił wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski” – powiedział.

Mariusz Błaszczak podkreślił również, że warunkiem rozwoju Polski jest jej bezpieczeństwo, dlatego PiS zależy, by Wojsko Polskie było nowoczesne.

„Ścigamy tych, którzy są najnowocześniejsi, dlatego, że zależy nam – polskiemu rządowi – na tym, żeby Wojsko Polskie było nowoczesne, bo wtedy zapewni bezpieczeństwo naszej ojczyźnie, a to jest warunek do rozwoju Polski” – mówił.

Jako najważniejsze dokonania prowadzące do zwiększenia bezpieczeństwa Polski i rozwoju Wojska Polskiego wymienił m.in. podpisanie przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych deklaracji przez na temat trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

„To jest niezwykle istotne dlatego, że to jest to najpotężniejsza armia na świecie. Obecność żołnierzy amerykańskich po prostu odstrasza ewentualnego agresora. A więc jeżeli do tego komponentu dodamy fakt rozwijania liczebnego Wojska Polskiego i wyposażenie Wojska Polskiego w najnowocześniejszy sprzęt, to tworzymy system bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat udało się m.in. powołać 18. Dywizję Zmechanizowaną operującą na wschód od Wisły, utworzyć Wojska Obrony Terytorialnej, czy wprowadzić plan modernizacji technicznej. Wymienił również ubiegłoroczny kontrakt w sprawie kupienia systemu rakietowego Patriot oraz tegoroczny kontrakt na zakup rakiet HIMARS oraz negocjacje w sprawie zakupu myśliwców F-35.

„Dziś uczestniczyłem w podpisaniu umowy w sprawie kupienia moździerzy samobieżnych Rak. To są produkty polskiego przemysłu zbrojeniowego. To są konstrukcje zaprojektowane przez polskich inżynierów, to jest sprawdzona broń” – zaznaczył.

Na pytanie czy żołnierze są wystarczająco dobrze opłacani zaznaczył w tym roku otrzymali „najwyższe w historii” podwyżki, a w planach na przyszły rok podwyżki są jeszcze wyższe.

Mariusz Błaszczak poinformował również, że Polska będzie stawiała na bezzałogowe statki powietrzne niewykrywalne przez radary i satelity.

Do swoich sukcesów zaliczył również budowę nowego szpitala w Legionowie, filii Wojskowego Instytutu Medycznego. Będzie się on składał z sześciu oddziałów: kardiologicznego, chirurgicznego, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistycznego i ginekologiczno-położniczego. Planowane jest także utworzenie bloku operacyjnego składającego się z dwóch sal operacyjnych.

PAP

drukuj