[TYLKO U NAS] M. Zwiercan: Chcemy zapewnić seniorom systemowe zabezpieczenie

Powinniśmy czerpać wiedzę i doświadczenie od seniorów. Chcemy dzisiaj im powiedzieć, jacy oni są ważni, chcemy wsłuchiwać się w głos seniora, żeby móc razem wypracować systemowe zabezpieczenie i społeczne, i kulturalne – powiedziała w rozmowie z red. Szymonem Kozupą poseł Małgorzata Zwiercan z „Wolnych i Solidarnych”.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej odniosła się do zorganizowanej we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu konferencji „Seniorzy w niepodległej”, mówiąc, że jest to wydarzenie „pokazujące jak ważni są seniorzy”.

– Mamy społeczeństwo starzejące się, ale to nasi seniorzy odzyskali dla nas wolność. Powinniśmy czerpać wiedzę, doświadczenie właśnie od osób starszych. Chcemy dzisiaj im powiedzieć, jacy oni są ważni, chcemy usłyszeć to, co możemy dla nich zrobić, wsłuchiwać się w głos seniora, żeby móc razem wypracować systemowe zabezpieczenie i społeczne, i kulturalne. W każdym aspekcie dbamy o tych aktywnych seniorów, ale również zauważamy, że są tacy, którzy są niesamodzielni i nas potrzebują. Jest to bardzo ważne. Nie możemy stygmatyzować seniorów. Do tej pory mówiło się, że są obciążeniem dla państwa, dla młodych Polaków. Chcemy pokazać, że to dzięki nim mamy niepodległą – zaznaczyła.

Poseł Małgorzata Zwiercan wypowiedziała się również w kwestii problemów seniorów, spośród których „część czuje się trochę wykluczonych – są starsi, może już nie tacy piękni”.

– Chciałabym właśnie, żeby młodzi ludzie potrafili każdego seniora nie oceniać z jego wyglądu, tylko traktować ich jako taką skarbnicę wiedzy, żeby traktować ich jak taką książkę, którą nie oceniamy po okładce, tylko wnętrzu. (…) To wszystko jest bardzo ważne. To również daje poczucie więzi między młodym pokoleniem, a tym starszym. Jest to takie budowanie mostów – wskazała.

Polityk zwróciła również uwagę, że seniorzy byli niejako pomijani, ponieważ „wcześniejszy rząd zapominał o nich. Dopiero rząd Zjednoczonej Prawicy faktycznie zaczął pracować nad systemowym rozwiązaniem dla seniorów”.

– Powstało wiele projektów. Teraz jest kończony program mówiący o zabezpieczeniu systemowym do 2030 roku. To, co jest bardzo ważne w tym projekcie to to, że są wydzielone ministerstwa, które mają zająć się poszczególnymi obszarami. Nie jest tak, że coś jest oderwane od rzeczywistości, jest po prostu współpraca międzyresortowa – powiedziała.

RIRM

drukuj