Brak porozumienia z Rosją ws. transportowców

Trwa trudna sytuacja w relacjach Warszawa – Moskwa dotycząca porozumienia w sprawie zezwoleń transportowych na wjazd do Rosji. Jak poinformował Jerzy Szmit wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – warunki zaproponowane przez Rosjan były nie do przyjęcia. Na razie nie ustalono terminu kolejnego spotkania.

Rozmowy dotyczące zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń na 2016 rok toczyły się od poniedziałku. Uczestniczyli w nich wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit oraz rosyjski wiceminister transportu Nikołaj Asauł.

– Próbowaliśmy uzgodnić warunki, na których dotkliwość nowych rosyjskich regulacji będzie mniejsza. Niestety to, co przedstawiła strona rosyjska dla naszych przewoźników okazało się nie do przyjęcia – zaznaczył Jerzy Szmit.

Przyjęcie zaproponowanych przez Rosjan warunków oznaczałoby, że 85 proc. polskich przewoźników zostałoby wyeliminowanych z rosyjskiego rynku, co jest niezgodne z prawem międzynarodowym.

– Staraliśmy się rozstrzygnąć to na gruncie umowy między Polską a Federacją Rosyjską dotyczącej transportu, jednak strona rosyjska chciała stosować prawo Federacji, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym – dodał wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Sprawa porozumienia polsko-rosyjskiego została poruszona także przez ministra Witolda Waszczykowskiego w trakcie dzisiejszego spotkania z ambasadorem Rosji. Według informacji podanych w późniejszym komunikacie, ambasador Siergiej Andriejew przywołał deklarację strony rosyjskiej, że przepisy wykonawcze dyskryminujące polskich przewoźników zostaną zmienione.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl