fot. PAP/EPA

Pożar w Czarnobylu niegroźny dla Polski

Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza informacjom na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski. Informacja ma związek z pożarem terenów wokół nieczynnego reaktora atomowego w Czarnobylu.

Ukraina od ponad tygodnia zmaga się z potężnymi pożarami lasów. Łącznie ogień trawił obszar ponad 34 tysięcy hektarów. Dotarł także do nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Rosyjski Greenpeace ostrzega, że powstało ryzyko promieniowania.

– Jeśli ogień zbliża się do obiektu nuklearnego, z pewnością wiąże się z nim ryzyko – mówi Rashid Alimow.

Ukraińskie władze uspokajają, że ryzyka promieniowania nie ma. W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie tzw. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego. Kijów osiągnął jednak najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza.

„W Kijowie i regionie kijowskim powstał smog. Nie ma on zagrożenia chemicznego ani radiologicznego, poziom promieniowania mieści się w normalnych granicach” – podało Ministerstwo Zdrowia Ukrainy.

3,7 mln mieszkańców Kijowa zostało wezwanych do pozostania w swoich domach i nie otwierana okien. Większość z nich i tak z nich nie wychodzi z powodu ograniczeń mających na celu powstrzymanie epidemii koronawirusa.

Specjalny komunikat wydała także Polska Państwowa Agencja Atomistyki.

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza tego rodzaju informacjom. Sytuacja radiacyjna na terenie Rzeczypospolitej Polski pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju” – wskazuje Polska Państwowa Agencja Atomistyki.

Instytucja cały czas monitoruje sytuację. Jest także w kontakcie ze stroną ukraińską. Agencja przestrzega także przed przyjmowaniem preparatów z jodem, bo może być to szkodliwe dla zdrowia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl