Parlament w Kijowie wzywa USA do udzielenia Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa

Ukraiński parlament, Rada Najwyższa, zaapelował do Kongresu USA o udzielenie Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa oraz statusu specjalnego sojusznika spoza NATO, co – jak podkreślili deputowani – ma powstrzymać rosyjską agresję przeciwko ich państwu.

„Przyznanie Ukrainie statusu specjalnego sojusznika poza NATO oraz zawarcie umowy obronnej między Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi będzie miało ogromny wpływ na powstrzymanie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wstrzymywanie agresora i zapobieganie wielkiej wojnie w Europie” – oświadczyła w środę Rada Najwyższa.

Uchwałę w tej sprawie poparło w głosowaniu 232 deputowanych w liczącym 450 osób parlamencie. Zwracając się do Kongresu USA w sprawie gwarancji bezpieczeństwa deputowani zaznaczyli, że są one „zgodne z duchem i literą” memorandum budapeszteńskiego z 1994 roku, w którym Ukraina otrzymała od światowych mocarstw gwarancje bezpieczeństwa w zamian za oddanie poradzieckiej broni nuklearnej.

Deputowani zapewnili, że Ukraina dąży do pogłębienia partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie obronności oraz wskazali, że USA przyznały status specjalnego sojusznika spoza NATO m.in. krajom, które są uwikłane w konflikty – Korei Południowej, Afganistanowi i Izraelowi.

Główny sojusznik spoza NATO (Major non-NATO Ally – MNNA) to określenie, którego Stany Zjednoczone używają wobec swoich ważnych partnerów, którzy nie są członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. W 2014 roku o przyznanie Ukrainie takiego statusu apelował prezydent Petro Poroszenko.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl