fot. Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR

Wybitni artyści z apelem o pokój. W Rzeszowie wyjątkowy koncert dla Ukrainy

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypada 24 marca – w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów. W Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, w ramach kolejnej edycji Festiwalu Psalmów Dawidowych, odbędzie się tego dnia koncert „Psalmy Pokoju i Pojednania”.

-W ten sposób Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR pragnie wyrazić solidarność z Ukrainą. Będziemy prosić Boga, aby obdarzył Ukrainę i świat pokojem mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, dyrektor Festiwalu Psalmów Dawidowych. 

24 marca 2022 roku przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W przeddzień tego święta, Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zaprasza do obejrzenia koncertu w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych “Honorując sprawiedliwych i ocalonych” – “Psalmy pokoju i pojednania”, jaki odbył się 14 grudnia 2021 roku w Rzymie. Wydarzenie będzie retransmitowane 23 marca o godz. 21.00 w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej.

Rodzina Ulmów Rodzinom z Ukrainy

Natomiast 24 marca w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, o godz. 19.00, odbędzie się kolejny koncert w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych.

– Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR pragnie z wielkim zaangażowaniem wyrazić solidarność z Ukrainą. Będziemy prosić Boga, by obdarzył Ukrainę i Świat Pokojem – mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, dyrektor generalny Festiwalu Psalmów Dawidowych.

Tłumaczy, że fundacja nosząca imię bohaterskiej rodziny Ulmów nie pozostaje obojętna na krzywdę, jaka spotkała naszych wschodnich sąsiadów.

-Koncert zadedykowany będzie Ukrainie, dla której poprzez muzykę i psalmy biblijne będziemy modlić się i apelować o pokój – podkreśla Bogdan Romaniuk.

fot. Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR

Psalmy pokoju i pojednania

Festiwal Psalmów Dawidowych odbył się po raz pierwszy w 2016 roku. Inicjatywa ta, od samego początku, wpisuje się w misję Muzeum Polaków Ratujących Żydów, polegającą na ukazaniu historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.  Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 roku, mimo biedy i zagrożenia życia, Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom i stali się symbolem poświęcenia tych wszystkich Polaków, którzy ratowali Żydów.

– Historia tej rodziny przypomina nam, że są sytuacje, w których nawet z narażeniem własnego życia, nie można przejść obojętnie wobec drugiego człowieka – wyjaśnia Romaniuk.

Festiwal ma charakter międzynarodowy, a jego tematyka opiera się szczególnie na treści psalmów ze Starego Testamentu Pisma Świętego. To płaszczyzna, która pozwala narodom się spotkać.

– Dwa narody: żydowski i polski spotkają się na wspólnej płaszczyźnie, będą wielbić Boga, dziękować Mu i prosić Go o pokój. Dopóki trwają konflikty zbrojne na świecie, to ten apel powinien być stale wznoszony i powinniśmy upraszać ten pokój u Boga – podkreśla Bogdan Romaniuk.

Ideą festiwalu jest tworzenie jedności, pokoju i wzajemnego zrozumienia, a program wydarzenia składa się z części polskiej i żydowskiej.

– Płaszczyzna wspólnej modlitwy jest dobrym fundamentem tworzenia relacji. Nasze zaproszenie do współpracy przyjęli wybitni kantorzy z Izraela i Nowego Jorku – tłumaczy Romaniuk.

fot. Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR

Wybitni artyści na jednej scenie

Podczas pierwszej części wystąpią kantorzy żydowscy Avraham Kirshenbaum, Yaakov Lemmer oraz pianista Menachem Bristowski. Natomiast podczas drugiej części będzie można posłuchać utworów w wykonaniu Józefa Skrzeka, Piotra Rubika, Michała Lorenca, Michała Jurkiewicza, Golec uOrkiestry, Andrzeja Lamperta, Dariusza Malejonka, Grzegorza Wilka, Zofii Nowakowskiej, Barbary Gąsienicy-Giewont, Stanisława Plewniaka, Ricky’ego Liona, Agaty Galik (harfa) i Magdaleny Kołcz-Wrzesień (skrzypce) oraz orkiestry i chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Michał Jurkiewicz, a narratorem Symcha Keller. Wystąpią też dyrygenci Janusz Wierzgacz i Marcin Pospieszalski. Festiwal poprowadzą Magdalena Wolińska-Riedi oraz Grzegorz Boratyn.

Goście honorowi

Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli m.in. rabin Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, Anna Maria Anders, ambasador nadzwyczajny i pełnomocnik Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino, Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce, Adam Kwiatkowski, nowy ambasador Polski przy Watykanie.

 

Family News Service

drukuj