fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Dr K. Nawrocki: IPN pokazuje, że systemy niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu w swojej treści działania, symbolice, krwiożerczości były bardzo podobne

Społeczeństwa polskie i europejskie nie wyobrażają sobie, żeby w przestrzeni publicznej były widoczne niemieckie swastyki, bo jest to odpychające i dobrze, że społeczeństwo ma takie odczucie. Niestety, społeczeństwo przechodzi obojętnie wokół znaków systemu, który mordował w sposób równie brutalny i nadal morduje ludzi na całym świecie – systemu sowieckiego komunizmu. Jest to problem w powszechnej świadomości, który Instytut Pamięci Narodowej stara się regulować. (…) Instytut Pamięci Narodowej pokazuje, że systemy niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu w swojej treści działania, symbolice, krwiożerczości były bardzo podobne – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Od kilku lat w Polsce trwa dekomunizacja przestrzeni publicznej z nazw, symboli oraz pomników, które upamiętniają system sowieckiego komunizmu.

– Z jednej strony usuwanie pamięci, która jest niegodna wolnego i niepodległego państwa polskiego, ponieważ za tą pamięcią i symbolami w przestrzeni publicznej idzie nie tylko punkt lokalizacyjny, ale także wspomnienie „dziedzictwa” komunistycznego w Polsce, czyli tego złego, co system komunistyczny zrobił Polakom. Tę pamięć wypełniamy pamięcią o prawdziwych polskich bohaterach, ludziach wolności, ludziach, którzy służyli Polsce – podkreślił prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

– Proces dekomunizacji przestrzeni publicznej w Polsce z lat dziewięćdziesiątych, niestety, później się zatrzymał i wiele rządów w Polsce stanęło w obronie pomników komunistycznych i dopiero wojna (na Ukrainie) otwiera niektórym oczy, że sowiecka propaganda sieje spustoszenie i wpływa na jakość życia także Polaków, bo pomnik z sowiecką gwiazdą stoi w centrum miasta, gminy, wsi i składane są na nim kwiaty. Czyli utożsamiamy się z tym przerażającym i barbarzyńskim systemem? Tak być nie może – zaakcentował gość Radia Maryja.

Dr Karol Nawrocki zwrócił uwagę, że niemiecki nazizm i sowiecki komunizm to dwa równie zbrodnicze systemy totalitarne. [czytaj więcej]

– Niemiecki nazizm i sowiecki komunizm to dwa równie zbrodnicze systemy totalitarne. Liczby bezwzględne pokazują barbarzyństwo tych systemów, ale dostrzega się to także w metodyce działania. Komuniści na całym świecie zamordowali około 100 mln osób, jak mówi „Czarna księga komunizmu”. Niestety, system ten wciąż jest w wielu zakątkach świata i zbiera tragiczne żniwo – mówił gość Radia Maryja.

Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat reguluje problem w powszechnej świadomości, że społeczeństwa są obojętne na znaki systemu sowieckiego komunizmu w przestrzeni publicznej.

– Społeczeństwa polskie i europejskie nie wyobrażają sobie, żeby w przestrzeni publicznej były widoczne niemieckie swastyki, bo jest to odpychające i dobrze, że społeczeństwo ma takie odczucie. Niestety, społeczeństwo przechodzi obojętnie wokół znaków systemu, który mordował w sposób równie brutalny i nadal morduje ludzi na całym świecie – systemu sowieckiego komunizmu. Jest to problem w powszechnej świadomości, który Instytut Pamięci Narodowej stara się regulować. (…) Instytut Pamięci Narodowej pokazuje, że systemy niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu w swojej treści działania, symbolice, krwiożerczości były bardzo podobne – zaznaczył prezes IPN.

Dr Karol Nawrocki zaapelował 4 marca 2022 roku o usunięcie z przestrzeni publicznej nazw i symboli upamiętniających komunizm. [czytaj więcej]

– Instytut Pamięci Narodowej we współpracy w samorządami bada skalę problemu funkcjonowania w przestrzeni publicznej nazw i symboli upamiętniających komunizm. Zidentyfikowaliśmy kilkanaście pomników, które powinny zostać usunięte. Po moim apelu dziesiątki gmin odzywa się do Instytutu Pamięci Narodowej, które mówią, że mają takie pomniki w swoich miejscowościach. (…) Pozostawienie tych pomników w przestrzeni publicznej jest łamaniem prawa. W 2016 roku została przyjęta ustawa, która nakazuje usunięcie pomników upamiętniających komunizm. (…) Mam nadzieję, że zasadniczą część uda się usunąć – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z dr. Karolem Nawrockim można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl