fot. PAP/Marcin Gadomski

[TYLKO U NAS] Dr K. Nawrocki: Zrównywanie niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu jest odpowiednie – są do siebie podobne

Zrównywanie totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego, które podpisały ze sobą porozumienie, jest odpowiednie. To są dwie złe moce (jedna czerwona, druga czarna), które są bardzo do siebie podobne. Narodowy socjalizm i komunizm pod względem wartości i programów były do siebie podobne – powiedział dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

27 stycznia 1945 r. z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wyswobodzono 7 tys. więźniów, z czego ponad 300 osób stanowiły dzieci. Był to największy niemiecki obóz śmierci.

– Historia jest zmierzaniem do obiektywnego zapisu faktów. Największą trudnością w tej historii jest to, że Niemcy w porozumieniu z Sowietami (na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow) rozpętali II wojnę światową. Niemcy stworzyli sieć obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Auschwitz najpierw został stworzony dla Polaków. (…) Potem III Rzesza wprowadziła kwestię „ostatecznego rozwiązania” ludności – mordowania Żydów. Był to więc obóz zagłady. Dzisiaj Auschwitz jest symbolem cierpienia. Polacy są jednocześnie w szczęśliwej i nieszczęśliwej sytuacji, bo mogą opowiadać historię z II wojny światowej. Federacja Rosyjska, aby przebijać się w dialogu historycznym, musi nadwyrężać fakty lub przepisywać historię na nowo – zauważył dr Karol Nawrocki.

Prezydent Rosji Władimir Putin po raz kolejny próbuje forsować swoją wersję przebiegu II wojny światowej. W przeddzień uwolnienia więźniów z Auschwitz nakazał wprowadzenie kar za zrównywanie niemieckiego i radzieckiego totalitaryzmu. Taki zapis prezydent Rosji chce zamieścić również w konstytucji.

– Władimir Putin w sposób bardzo radykalny mija się z prawdą historyczną i wykorzystuje historię jako narzędzie do mobilizowania narodu rosyjskiego oraz do utrzymywania się u władzy. Tego typu zapisy będą obowiązywały na terenie Rosji, ale poza jej granicami będą budzić zdziwienie i śmiech przez łzy. Totalitaryzm sowiecki odpowiadał, według autorów „Czarnej księgi komunizmu”, za śmierć ok. 100 mln ludzi na całym świecie. Stalin zaczął mordować na długo przed dojściem do władzy Adolfa Hitlera. (…) Zrównywanie obu totalitaryzmów, które podpisały ze sobą porozumienie, jest odpowiednie. To są dwie złe moce (jedna czerwona, druga czarna), które są bardzo do siebie podobne. Narodowy socjalizm i komunizm pod względem wartości i programów były do siebie podobne – podkreślił gość Radia Maryja.

– Rozwiązania wprowadzane przez Władimira Putina są właściwe dla rozumowania polityki przez prezydenta Rosji, ale odległe od historycznej prawdy – dodał.

27 stycznia to również Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powiedział, że „dzień ten przywołuje z pamięci wszystkie ofiary obozów koncentracyjnych, także pierwszego, który został założony w III Rzeszy”.

– Dachau był kaźnią polskiego duchowieństwa katolickiego. Łączymy się w bólu ze wszystkimi narodami, które ucierpiały w wyniku niemieckiej okupacji oraz porozumienia sowiecko-niemieckiego, które doprowadziło do wojny. Nie możemy zapominać, że gdyby nie porozumienie dwóch systemów totalitarnych, to zapewne historia potoczyłaby się zupełnie inaczej. Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomina do czego prowadzi totalitaryzm. Wprawdzie 27 stycznia jest poświęcony totalitaryzmowi niemieckiemu, ale on przestrzega przed każdą formą totalitaryzmu, który przyniósł tak tragiczne skutki – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z dr. Karolem Nawrockim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl