fot. Monika Bilska/Radio Maryja

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku ws. przepisów dotyczących zabijania chorych nienarodzonych dzieci

Trybunał Konstytucyjny opublikował dziś uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego tzw. aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka.

Uzasadnienie tego orzeczenia ze zdaniami odrębnymi zamieszczono dziś na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego. [tutaj] 

22 października ub.r. TK – po rozpatrzeniu wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji – orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na zabicie nienarodzonego dziecka w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.

Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie tzw. aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było właśnie duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Przepisy nadal dopuszczają możliwość zabicia nienarodzonego dziecka w przypadku, gdy stanowi ono zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety, a także gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego m.in. gwałtu.

PAP

drukuj