fot. https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN

IPN rozpoczął kolejne poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych na terenie dawnego więzienia na Mokotowie

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął kolejny etap poszukiwań ofiar zbrodni komunistycznych na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Od 2016 r. odnaleziono tam szczątki ponad 30 osób.

Ostatnie prace Instytutu w tym miejscu na Mokotowie przeprowadzone zostały w lipcu ubiegłego roku. Ujawniono wówczas szczątki dwóch osób pochowanych bezpośrednio w ziemi.

Obecne prace poszukiwawcze są realizowane w okolicy tzw. pawilonu „N”, gdzie przetrzymywano więźniów uznanych za szczególnie niebezpiecznych.

https://twitter.com/PoszukiwaniaIPN/status/1396718354170359809

– To kolejny cel, który włączyliśmy do swoich badań, bowiem są informacje mówiące o odnajdywanych w pobliżu jeszcze w latach 80. ludzkich szczątkach. Stąd nasze prace w tym miejscu. Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach poprzednich ten etap również przyniesie nam pozytywne rezultaty. Działania potrwają do końca następnego tygodnia. Warto dodać, że one są prowadzone równolegle z działaniami na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, na kwaterze C, gdzie trwają w tej chwili poszukiwania szczątków dwóch mężczyzn i jednej kobiety – trzech ofiar systemu komunistycznego zamordowanych w latach 1947-1948 – oznajmił prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.

Prace IPN na terenie dawnego więzienia na Mokotowie mogą przyczynić się do odnalezienia m.in. szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego. Jeden z najbardziej bohaterskich żołnierzy Armii Krajowej został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych. Nadal nie odnaleziono miejsca jego pochówku. We wtorek m.in. w Warszawie odbędą się uroczystości 73. rocznicy jego śmierci. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj