fot. PAP/Rafał Guz

IPN rozpoczął poszukiwania mogił na terenie niemieckiego obozu pracy Treblinka I

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął poszukiwania mogił na terenie niemieckiego obozu pracy Treblinka I. Prace, które mają potrwać ok. 3 tygodni, prowadzone są w ramach śledztwa w sprawie zbrodni z lat 1941-44 na więźniach obozu.

Eksperci mają ustalić miejsca, w których mogą znajdować się masowe i pojedyncze groby ofiar obozu i tereny egzekucji. W poszukiwaniach będą uczestniczyć biegli z zakresu między innymi archeologii i medycyny sądowej. W skład zespołu wchodzą specjaliści z różnych państw.

O szczegółach o etapach prac mówi prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

– Celem tych oględzin jest też między innymi ustalenie miejsca egzekucji. Będzie to połączone między innymi z badaniami powierzchniowymi przy użyciu najnowszego sprzętu. W zależności od wyników, które zostaną uzyskane, prokurator ewentualnie zaplanuje dalsze czynności, o których dzisiaj ciężko przesądzać, dlatego że przed nami pierwszy etap badań, a dopiero po nich podejmiemy decyzję co do dalszych działań – wskazuje Andrzej Pozorski.

Niemiecki obóz zagłady Treblinka I został utworzony 15 listopada 1941 roku. Funkcjonował do lipca 1944 roku. Zajmował obszar 17 hektarów.

Do obozu zsyłano ludność cywilną przede wszystkim z powiatu sokołowskiego. Przebywało tam w sumie co najmniej kilkanaście tysięcy osób. Zdecydowana większość straciła życie na skutek egzekucji, głodu i epidemii.

RIRM

drukuj