Białostocki IPN po raz ósmy uhonoruje „Świadków Historii”

Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej po raz ósmy uhonoruje tych, którzy w różnych swoich działaniach propagują najnowszą historię Polski. Ruszyła kolejna edycja tej nagrody. Kandydatury można zgłaszać do końca marca.

Nagroda jest przyznawana osobom z województw podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego, które na co dzień popularyzują wiedzę o historii Polski po 1939 roku oraz wspierają działalność edukacyjną, wydawniczą i naukową w tym zakresie.

Rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki powiedział, że Instytut od kilku lat obserwuje, że do konkursu zgłaszani są młodzi miłośnicy historii, którzy swoją pasją potrafią fascynować i zarażać innych.

– Bardzo się cieszymy, że takich osób jest całkiem sporo. Rzadziej natomiast zgłaszane są osoby w podeszłym wieku – „Świadkowie Historii” w sensie dosłownym. To naturalny skutek upływającego czasu. Ale nie chcielibyśmy zapominać o osobach, które opowiadały o prawdziwej historii Polski wtedy, kiedy wiązało się to z konkretnym ryzykiem szykan i represji ze strony komunistycznej władzy – np. o odważnych nauczycielach historii. Dlatego co roku staramy się także uhonorować, choć jedną osobę pośmiertnie. Chcielibyśmy, aby pamiętali o tym także zgłaszający – podkreślił Tomasz Danilecki.

Tytułami „Świadek Historii” nagradzane są zarówno osoby indywidualne jak i stowarzyszenia czy instytucje. Nagrody przyznaje kapituła, na czele której stoi prezes IPN. Wnioski o nagrody mogą zgłaszać osoby, organizacje społeczne. Uhonorowanym można zostać tylko raz.

„Świadek historii” to nagroda zainicjowana w 2009 r. IPN w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN Kustosz pamięci narodowej. Przyznają ją także m.in. oddziały IPN w Krakowie i Poznaniu i Rzeszowie.

W poprzednich latach nagrodami „Świadek historii” uhonorowano w Białymstoku m.in. metropolitę białostockiego abpa Edwarda Ozorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego (pośmiertnie, zginął w katastrofie smoleńskiej), ks. Stanisława Wysockiego – prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. oraz Danutę i Zbigniewa Kaszlejów – badaczy dziejów podziemia niepodległościowego na Suwalszczyźnie, którzy również zabiegają o wyjaśnienie obławy augustowskiej. Nagrodzeni byli również m.in. pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Białymstoku Stanisław Marczuk oraz prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.

Dotychczas przyznano łącznie 64 nagrody; wśród uhonorowanych są też szkoły. IPN zapowiada, że w roku 2016 r. będzie przyznanych nie więcej niż sześć nagród.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl